Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie?

Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym wskaźnikiem efektywności procesu odchudzania był pomiar wagi ciała. Współczesna wiedza o fizjologii człowieka traktuje ten wskaźnik mocno relatywnie, jako wartość względną nie oddającą całej prawdy o aktualnym stanie organizmu. Obecnie jako najważniejszy ze wskaźników uważa się pomiar obecności tłuszczu w organizmie i analiza składu ciała.

Tkanka tłuszczowa niezbędna w każdym organizmie może mieć charakter fizjologiczny należny lub nadmiarowy – ponadfizjologiczny. Jej pomiar stanowi jeden z najważniejszych wskaźników niezbędnych do oceny aktualnego etapu odchudzania, stanu zdrowia czy po prostu oceny postępów programu treningowego. Obliczanie składu ciała i zawartości w nim tkanki tłuszczowej można wykonać na wiele sposobów.

Należy zawsze pamiętać, że tłuszcz w naszym organizmie to jeden z niezbędnych składników fizjologii ciała. Niestety ostatnie dziesięciolecia przyniosły epidemię otyłości na świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych. Efekt ten spowodował poważne zainteresowanie i rozwój badań nad procesami zachodzącymi w organizmie podczas przyrostu tkanki tłuszczowej i mechanizmów jej zmniejszania. Analiza składu ciała i pomiar tkanki tłuszczowej stał się ważnym wskaźnikiem oceny kondycji i stanu zdrowia.  Stał się istotną przesłanką prowadząca do postawienia diagnozy dla wielu niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości. Zresztą sama otyłość stała się przedmiotem zainteresowania najważniejszych instytucji światowych zajmujących się systemowo badaniem kondycji i zdrowia społeczeństwa.

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie? 

Kontrola efektów programu treningowego poprzez badanie ilości tkanki tłuszczowej powinna być standardowym miernikiem postępów z jednego ważnego powodu. Nie istnieje jedne program treningowy obiektywny dla wszystkich trenujących. Tylko systematyczne kontrolowanie aktualnej zawartości tłuszczu w organizmie pozwoli na rzetelną ocenę skuteczności treningu. Pomiaru składu ciała pod kątem zawartości tłuszczu można dokonać za pomocą specjalistycznych urządzeń wykorzystujących analizę impedancji bioelektrycznej. Takie badanie można przeprowadzić w specjalistycznych gabinetach lub jeżeli nie ma się do nich dostępu można skorzystać z jednego ze wzorów i samodzielnie sprawdzić cechy swojego ciała.

Analizator składu ciała

Profesjonalnym urządzeniem do obliczania zawartości tłuszczu w organizmie jest analizator składu ciała. Jest to urządzenie, które wykorzystuje się do diagnozy oraz profilaktyki zdrowotnej w gabinetach dietetycznych czy medycyny estetycznej, ale też w klubach fitness. Właściwe rozpoznanie masy ciała, rozkładu tkanki tłuszczowej, wody oraz masy mięśniowej są niezwykle pomocne dla opracowania indywidualnych programów żywieniowych i planów treningowych. Analizator składu ciała kontroluje postępy i dopasowuje indywidualne programy do odchudzania, trenowania i rehabilitacji.

Analiza składu ciała w medycynie 

Badanie składu ciała to metoda wykorzystywana w nefrologii u osób poddawanych systematycznym dializom. Niezwykle istotnym czynnikiem oceny stanu zdrowia jest obieg wody w organizmie, jej podaż, przetwarzanie przez nerki, produkcja endogennej wody oraz wytwarzanie hormonu antydiuretycznego. Gromadzenie się wody u osób z przewlekłą chorobą nerek prowadzi do niewydolności układu sercowo-naczyniowego. Ustalanie odpowiedniej masy ciała suchej oraz kontrola nawodnienia przyczyniają się do właściwego procesu leczenia osób z niewydolnością nerek i dializowanych.

 Analizator składu ciała umożliwia właściwą ocenę:

  • stanu nawodnienia chorego i stopnia odżywienia osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek
  • wielkości przestrzeni wodnych w nerkach
  • suchej masy ciała i kontroli nawodnienia
  • przyrostu masy ciała pomiędzy kolejnymi dializami
  • wskaźników w każdym z układów organizmu

Samodzielne obliczanie składu ciała

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w organizmie samodzielnie? Jest na to kilka sposobów. W internecie łatwo można znaleźć kalkulatory do obliczania zawartości tłuszczu. Wystarczy wypełnić poszczególne rubryczki a system obliczy i poda nam najnowsze dane. Można również skorzystać ze wzoru do obliczania zawartości tłuszczu w organizmie, również dostępnego w opracowaniach internetowych. Do obliczenia wystarczy kalkulator internetowy i podstawowe informacje, takie jak waga i wzrost. Bez względu na to jaki sposób się wybierze i jakie urządzenie zostanie zastosowane do pomiaru, wiedza z tytułu badania wprowadza ważne informacje, do których warto się ustosunkować, choćby poprzez zmianę diety czy podjęcie programu treningowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *