Najzdrowsza z wszystkich kasz czyli kasza jaglana

Kasza jaglana przygotowywana jest z prosa i choć nie wszystkim osobom może odpowiadać jej smak, to jednak jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz. Nie bez powodu nazywana jest królową kasz, ponieważ z uwagi na swój skład wykazuje szereg cennych dla zdrowia i urody właściwości. Co jednak warto wiedzieć o tym produkcie?

Składniki mineralne

Kasza jaglana dorównuje tej gryczanej pod względem wartości odżywczych, jednak jest delikatniejsza w smaku. Nie zawiera zbyt dużych ilości skrobi, jednak jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Oprócz tego można w niej znaleźć żelazo, miedź oraz witaminy z grupy B. kasza jaglana z uwagi na zawartość wielu cennych dla zdrowia wartości odżywczych, nazywana jest królową kasz.

Właściwości lecznicze kaszy jaglanej

Kasza jaglana nie wywołuje uczuleń, a także jest lekkostrawna, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych kasz nie zawiera glutenu. Z tego też względu powinna znaleźć się w codziennej diecie osób, które zmagają się z celiakią lub nietolerancją glutenu. Kasza jaglana pomaga zmniejszyć stan zapalny błon śluzowych, a także wspomaga walkę z niedokrwistością. Jeśli chodzi o cenę kaszy jaglanej to jest ona porównywalna do innych kasz, czyli niezbyt wysoka. Oczywiście nieco droższa jest kasza jaglana bio, ponieważ pochodzi z certyfikowanych i ekologicznych upraw. Regularne spożycie kaszy jaglanej wpływa niezwykle korzystnie na skórę, włosy i paznokcie, ponieważ zawiera w sobie cenną krzemionkę. W produkcie tym można również znaleźć lecytynę oraz witaminę E, które w połączeniu wpływają niezwykle korzystnie na pamięć oraz koncentrację, przez co powinna stanowić nieodłączny element diety studentów oraz osób, które pracują umysłowo. Po kaszę jaglaną powinny sięgać osoby, które mają problem z podwyższonym poziomem złego cholesterolu we krwi, ponieważ pomaga skutecznie go zbić.

Jak pozbyć się goryczki z kaszy jaglanej?

Kasza jaglana to idealny dodatek do nie tylko do mięs, ale również do słodkich potraw. Niestety wiele osób narzeka na to, iż po jej ugotowaniu staje się ona gorzka, jednak ma to głównie związek z niewłaściwym jej przygotowywaniem. Aby kasza jaglana nie była gorzka, należy ją przed gotowaniem przelać obficie zimną wodą, a następnie gorącą. Innym sposobem na przygotowanie kaszy jaglanej jest wrzucenie jej na chwilę do wrzątku, po czym konieczne jest jej odcedzenie oraz wsypanie do czystej i gotującej się wody. Kasza jaglana sprawdza się bardzo dobrze nie tylko podczas obiadu, ale również śniadania. Wiele osób dodaje do niej ulubione owoce i nasiona, co stanowi idealny początek każdego dnia. Takie śniadanie jest bardzo sycące, dostarcza organizmowi wiele cennych witamin i minerałów, a także zaspokaja głód na wiele godzin.

Dodaj komentarz