Ostropest plamisty – właściwości, skutki uboczne, przeciwwskazania

Występuje dużo roślin, które cechują się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Wśród nich znajduje się także należący do rodziny astrowatych ostropest plamisty. Największa ilość wartości leczniczych znajduje się w jego owocu, który może być czarny, biały, brązowy lub szary.

Właściwości

Ostropest plamisty w znaczny sposób wspomaga odtruwanie oraz oczyszczanie organizmu. Jest on zawarty w składzie wielu preparatów, których zadaniem jest zapewnienie ochrony oraz regeneracji wątroby. Ta roślina wskazana jest również dla osób cierpiących na cukrzycę, problemy trawienne lub zbyt wysoki cholesterol, gdyż stabilizuje poziom cukru we krwi, wpływa na zwiększenie ilości soków żołądkowych, a także redukuje poziom niekorzystnego cholesterolu.

Ostropest wspomaga pracę wątroby

W składzie tej rośliny znajduje się sylimarol, który jest związkiem zaliczanym do flawonoidów. Ten związek blokuje gromadzenie się substancji toksycznych w nerkach oraz wątrobie. Przeciwdziała on szkodliwemu wpływowi dużej liczby toksyn, m.in. pestycydów, dwusiarczku węgla czy też mykotoksyny (znajduje się ona w muchomorze sromotnikowym). Ponadto zmniejsza negatywne skutki oddziaływania alkoholu na wątrobę, a także wpływa na poprawę jej regeneracji, dzięki stymulowaniu jej do tworzenia nowych komórek.

Ostropest plamisty działa korzystnie na układ nerwowy oraz mózg

Częste stosowanie tej rośliny może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dotyczących funkcjonowania mózgu. Redukuje ona wolne rodniki, co ogranicza starzenie się mózgu, a tym samym zapobiega chorobie Alzheimera. Ponadto pomaga osobom, które zmagają się z migrenami lub zawrotami głowy.

Ostropest pomaga skórze

Bywa on stosowany w wielu kosmetykach, szczególnie w preparatach przeciwzmarszczkowych. Pozwala zmniejszyć skutki uboczne związane z opalaniem, dlatego może być zamiennikiem dla kremów przeciwsłonecznych.

Wpływ na serce

Ostropest cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto przyczynia się do oczyszczenia krwi oraz przeciwdziała uszkodzeniom w tętnicach wynikających ze stresu oksydacyjnego.

Skutki uboczne

Ostropest plamisty można zakupić w sklepach zielarskich oraz aptekach w postaci sproszkowanej, kapsułek lub drażetek. Ulotki leków go zawierających podają, że przyjmowanie zalecanych dawek nie wiąże się z wystąpieniem groźnych skutków ubocznych. Mogą jedynie bardzo rzadko pojawić się kłopoty żołądkowo-jelitowe, które prowadzą do łagodnych przeczyszczeń.

Przeciwwskazania

Ostropest nie powinien być stosowany do leczenia ostrych zatruć. Nie jest on też wskazany dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, a także kobiet znajdujących się w ciąży lub w okresie laktacji, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania w takich wypadkach.

Dodaj komentarz