Ziarna quinoa – właściwości i zastosowanie komosy ryżowej

Ziarna quinoa, czyli po prostu komosa ryżowa. Słychać o niej coraz więcej, pojawia się jako składnik wielu potraw, szczególnie dlatego, że jest źródłem cennych składników odżywczych. Zawiera dużą ilość skrobi, a mimo to nie jest zbożem. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tych ziarnach i stopniowo wprowadzać je do swojej codziennej diety. 

Czym jest quinoa?

Komosa ryżowa należy do grupy pseudozbóż ze względu na wysoką zawartość skrobi. Roślina uprawiana jest w Ameryce Południowej. Szczególnie powodzeniem cieszy się u wegan i wegetarian, ponieważ jest źródłem białka, a dodatkowo nie zawiera glutenu. Białko pochodzące z komosy ryżowej jest bardzo wartościowe i z łatwością może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego.  Poza tym w jej skład wchodzi wiele cennych minerałów i witamin. Spożywając ziarna quinoa dostarczamy organizmowi witaminę A, E, witaminy z grupy B oraz pierwiastki takie jak magnez, wapń, żelazo, miedź czy fosfor.

Właściwości komosy ryżowej

  • obniża cholesterol – komosa ryżowa zapobiega miażdżycy, dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu.
  • stymuluje hormon wzrostu – jest więc odpowiednia dla dzieci w okresie dojrzewania.
  • działa na urodę – poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów, a wszystko to dzięki zwartości metioniny.
  • wspomaga odchudzanie – ziarna quinoa polecane są przez dietetyków, ponieważ mają wysoką ilość błonnika i sprawdzają się świetnie jako zastępnik kasz.

Jak przygotować komosę ryżową?

Zacząć trzeba od wybrania rodzaju komosy ryżowej. Do wyboru są trzy rodzaje: biała, czerwona i czarna. Te dwie ostatnie charakteryzują się tym, że nie pęcznieją podczas gotowania. Biała natomiast jest najbardziej popularna, pęcznieje i jej smak jest najdelikatniejszy. Komosę ryżową należy przed gotowaniem wypłukać w zimnej wodzie. Następnie gotować ok. 15 min, po czym zdjąć z ognia i odstawić jeszcze na 10 min. Quinoa przypomina trochę kasze, a więc świetnie sprawdzi się jako dodatek do zupy lub jako główny składnik dania z dodatkiem sosu lub warzyw.

3 pomysły na danie z ziarnami quinoa

1. Komosa ryżowa po meksykańsku – przygotowanie jest bardzo proste, a wszystko przyrządzane jest na jednej patelni. Należy zacząć od rozgrzania oliwy, do której dodaje się kolejno czosnek i papryczkę chilli. Następnie dorzuca się surową quinoa i szklankę bulionu. Całość doprawić przyprawami meksykańskimi, solą i pieprzem. Po chwili dodać kukurydzę, fasolę i pomidory z puszki i wszystko razem gotować. Po 20 minutach, dołożyć można pokrojone awokado, skropić cytryną i doprawić listkami kolendry.

2. Sałatka z komosy ryżowej – kolejne łatwe do wykonania danie, które można modyfikować wedle uznania. Przykładowymi składnikami mogą być grzyby, ewentualnie pieczarki, szpinak i ser feta. Na początku należy ugotować komosę, dorzucając do niej ząbek czosnku i odrobinę soku z cytryny. W między czasie na patelni z rozgrzaną oliwą, podsmażyć grzybki, czosnek i posiekaną natkę pietruszki. Następnie wszystkie składniki połączyć z ugotowaną komosą i świeżym szpinakiem. Na końcu dodać ser feta, a w wersji wegańskiej może być to np. tofu.

3. Burgery z komosy ryżowej – z dodatkiem batatów, komosa ryżowa może posłużyć jako zamiennik mięsa na burgery. Wystarczy upiec plasterki batatów, a komosę ugotować. Bataty po wyciągnięciu z piekarnika trzeba rozgnieść widelcem i połączyć z ugotowaną komosą. Wszystko doprawić oliwą, solą, pieprzem, chilli  i rozmarynem, a następnie uformować z powstałej masy burgery. Piec w nagrzanym piekarniku przez około 20 min. Kolejne etapy to komponowanie burgerów. Można dodać do nich ulubione warzywa i sosy.

Dodaj komentarz