Depilacja laserowa ? najważniejsze informacje na temat trwałej depilacji

Czy istnieje jakiś sposób, aby uczynić depilację bardziej efektywną? Okazuje się, że tak! Współczesna kosmetologia proponuje nam zabieg, który pozwoli pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu niemal całkowicie.

Depilacja laserowa to metoda wykorzystująca wiązkę światła do niszczenia cebulek włosów. Laser wytwarza energię, którą pochłania melanina – barwnik znajdujący się we włosach. Energia jest przekształcana w termiczną i niszczy cebulki włosa powodując uwęglenie jego komórek macierzystych. Sam proces jest o wiele mniej skomplikowany niż może się wydawać laikowi, a przy tym zapewnia długotrwałe efekty. Jest też bezbolesny i niemal całkowicie bezpieczny, jeśli zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów.

Depilacja laserowa ? dla kogo i kiedy warto zrobić?

Zabieg depilacji laserowej najczęściej jest stosowany ze względów estetycznych. Trudno się dziwić. Kilka zabiegów pozwala cieszyć się gładką skórą nawet przez całe lata. Niektóre gabinety zapewniają, że seria zabiegów pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia nawet na całe życie. W zasadzie jest to prawda, ale zdarza się, że włoski jednak pojawiają się dzięki zmianom hormonalnym lub innym uwarunkowaniom. W takiej sytuacji wystarczy zabieg przypominający, aby znów rozwiązać problem.

Dodatkową korzyścią płynącą z tej metody jest jej lecznicze działanie. Zaleca się ją osobom z tendencją do występowania podrażnień skóry po innych metodach pozbywania się zbędnego owłosienia. Metoda laserowa likwiduje również wrastające włoski. Laser Vectus jest zalecany w leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Warto zwrócić uwagę na ten laser również dlatego, że posiada czytnik poziomu melaniny, dzięki czemu może dostarczyć maksymalną moc bez ryzyka poparzenia skóry pacjenta.

Depilacja laserowa ? przeciwwskazania

Oczywiście każda metoda, nawet tak innowacyjna, musi mieć jakieś wady. Główną niedogodnością w przypadku depilacji laserowej jest konieczność odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Przede wszystkim musimy upewnić się, że nie mamy żadnego z szeregu przeciwwskazań.

Jednym z nich jest opalenizna, zarówno ta naturalna jak i pochodząca z solarium. Niestety opalona skóra mogłaby ulec uszkodzeniu lub podrażnieniu. Dlatego właśnie zabiegi laserowe cieszą się największą popularnością w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra na ogół nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Nie wolno też przyjmować niektórych leków. Część substancji może powodować nieprawidłową reakcję skóry na światło lasera, dlatego też przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Często trzeba przełożyć zabieg aż do zakończenia kuracji, na przykład niektórymi antybiotykami czy antydepresantami. Należy również unikać herbatek ziołowych z dziurawca lub nagietka.

Do zabiegów nie kwalifikują się osoby z przebytymi nowotworami. Depilacja laserowa sama w sobie jest bezpieczna i nie powoduje nowotworów, ale może uaktywnić komórki rakowe, które już znajdują się w organizmie i doprowadzić do nawrotu choroby. Mimo, iż ryzyko takiej reakcji nie jest zbyt duże, specjaliści stanowczo odradzają ten zabieg, aby nie kusić losu. W przeszłości odnotowano przypadki przerzutów po różnych kuracjach medycznych i kosmetycznych z użyciem lasera czy innych metod wykorzystujących różnego rodzaju energię. Takie wypadki nie zdarzają się u osób zdrowych, które nie mają się czego obawiać.

Co z takimi zabiegami w ciąży? Zapytaliśmy o to eksperta:

Istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserowych zarówno dla kobiet w ciąży, jak i w czasie karmienia piersią. Jednak po tym okresie, jeśli pacjentka jest zdrowa ? można bez obaw wykonać depilację laserową. ? powiedziała Sandra Kulwicka, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Pierwsza wizyta polega na konsultacji, podczas której dowiadujemy się jak należy się przygotować do zabiegu i jak dokładnie będzie on wyglądał w naszym przypadku. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej mocy i długości impulsu do jakości czy koloru włosów ? w przypadku lasera Vectus odpowiada za to czytnik melaniny Skintel. Brana pod uwagę jest też kondycja fizyczna oraz stan zdrowia. Zdarza się, że zabieg należy przełożyć, a niekiedy nawet zastąpić innym. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania depilacji, robi się próbę laserową, podczas której sprawdza się jak skóra zareaguje na wiązkę światła.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Podczas zabiegu kosmetolog przykłada głowicę lasera do miejsca, które chcemy wydepilować i uwalnia wiązkę światła. Wielkość głowicy jest uzależniona od obszaru na jakim się skupiamy. Istnieją duże aparty przeznaczone do nóg czy pleców a także znacznie mniejsze umożliwiające depilację laserową bikini czy tak zwanego wąsika. Laser posiada też systemy chłodzące skórę, jednak pacjent z pewnością odczuje ciepło, a być może również delikatne mrowienie.

Sam zabieg przeprowadza się kilkukrotnie. Jest to spowodowane tym, że depilacja niższczy tylko włoski w fazie wzrostu, a te nie wyrastają przecież jednocześnie. Ilość zabiegów jest uzależniona od jakości i kolorów włosów. Najszybsza kuracja zachodzi przy jasnej skórze i ciemnych włosach. Włosy bardzo jasne, które prawie nie zawierają melaniny nie nadają się do usuwania tą metodą. Mniejsza skuteczność może wystąpić również u osób z bardzo ciemną karnacją, ponadto większa ilość barwnika w skórze sprzyja podrażnieniom.

Aby zabieg był skuteczny nie wolno stosować innych metod, które powodują usunięcie cebulki włosa na 3-4 tygodnie wcześniej, zaleca się jednak aby usuwać owłosienie maszynką. Dzięki temu skóra będzie odkryta i lepiej zaabsorbuje światło.

Czy depilacja laserowa boli?

Skóra w miejscu depilacji nie może być podrażniona ani zbytnio wysuszona. Po użyciu lasera pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, który trwa kilka lub kilkanaście godzin. Może to powodować nieprzyjemne uczucie, mimo że nie jest bolesne, podobnie jak sam zabieg. Aby dodatkowo nie podrażniać skóry, do czasu ustąpienia podrażnienia nie wolno:

  • korzystać z kosmetyków zawierających alkoholu czy mydła. Po depilacji laserowej pach nie należy używać antyperspirantu;

  • gorącej wody oraz sauny. Również basen nie jest wskazany ze względu na zawarty w niej chlor;

  • używać peelingów lub innych preparatów złuszczających. Nie należy tego robić do dwóch tygodni po zabiegu;

  • opalać się, nawet z użyciem samoopalaczy,

Należy również unikać wszelkich urazów mechanicznych, na przykład otarć. Skórą należy być czystą, nie gorącą wodą. Można używać delikatnych kosmetyków, jak żele higieniczne, toniki i mleczka bez alkoholu czy kosmetyki przeznaczone dla niemowląt.

Ważne jest gdzie przeprowadzamy zabieg. W dzisiejszych czasach urządzeniami takimi jak laser do depilacji Vectus mogą pochwalić się przeróżne kliniki dermatologiczne czy salony kosmetyczne.

Najważniejsze jest, aby kurację przeprowadzała osoba odpowiednio przeszkolona, warto więc zapytać o opinię znajomych, lub poszukać ich w Internecie. Również jakość sprzętu ma znaczenie. Pamiętajmy aby wybrać gabinet dysponujący sprzętem z odpowiednim certyfikatem. Zdarzały się również przypadki oszustów, którzy oferowali depilację laserową używając innych maszyn, przeznaczonych do depilacji IPL, co jest już zupełnie innym zabiegiem.

Dodaj komentarz