Kwas hialuronowy – jakie ma znaczenie dla organizmu?

Od lat 80. XX wieku wykorzystywany w medycynie estetycznej. W naszym organizmie występujący powszechnie, ale zanikający wraz z wiekiem. O czym mowa? O kwasie hialuronowym, czyli polisacharydzie, który jest znany głównie z kosmetyków i zabiegów kosmetycznych mających na celu uporać się ze zmarszczkami.

Kwas hialuronowy ma jednak o wiele większe znaczenie dla naszego organizmu. Co warto o nim wiedzieć? Dlaczego suplementacja jest wskazana wraz z upływem lat?

Eliksir młodości

Ze względu na wykorzystanie w kosmetyce, głównie do zabiegów mających na celu ograniczyć widoczność zmarszczek na twarzy, kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. Mamy jednak do czynienia z polisacharydem, który, choć faktycznie skutecznie wspiera naszą urodę, spełnia o wiele więcej funkcji w organizmie.

Największe stężenie tej substancji występuje w skórze, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Znajdujemy ją również w płynach ustrojowych i tkance łącznej. Jest to ponadto budulec ścian naczyń krwionośnych. Kwas hialuronowy przede wszystkim odpowiada za wiązanie wody w organizmie, dlatego jego suplementacja odpowiednimi specyfikami, np. ze sklepu NajlepszyAloes.pl, pozwala zadbać o jędrność i gładkość skóry. Ponadto zachowujemy wtedy w dobrym stanie stawy, które wymagają do działania obecności wody.

Jędrność i sprężystość skóry zależy od obecności kolagenu. Ten zaś organizm produkuje samodzielnie, ale tylko do 25 roku życia. Później produkcja wyhamowuje, a z czasem potrzebne jest wsparcie od zewnątrz, by zadbać o stan skóry. Kwas hialuronowy ma w tym swój udział, ponieważ wspomaga produkcję włókien kolagenowych.

Na prawidłowe funkcjonowanie ciała szklistego oka wpływa film łzowy, a w jego współtworzeniu udział bierze kwas hialuronowy. I wreszcie mamy do czynienia z substancją, która skutecznie chroni skórę przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi.

Medycyna estetyczna

Ze względu na bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego, jest on wykorzystywany głównie jako surowiec w wielu zabiegach. Wpływ na to ma także fakt, że jego budowa jest zgodna z chemiczną budową komórek człowieka.

Związek ten jest licznie stosowany w zabiegach przeciwstarzeniowych, ale i korektach plastycznych, a nawet do powiększania piersi. Inne gałęzie medycyny, które korzystają z jego właściwości, to ginekologia, reumatologia, okulistyka, otolaryngologia oraz dermatologia.

Bezpieczeństwo stosowania

Zgodność chemicznej budowy kwasu hialuronowego z budową komórek człowieka sprawia, że jego wykorzystanie jest bardzo bezpieczne. Reakcje alergiczne zdarzają się niezwykle rzadko, a przeciwwskazania do zastosowania to głównie nadwrażliwość, uczulenie na tę substancję, ciąża bądź niektóre schorzenia, w tym nowotwory.

Każdorazowo warto skorzystać z porady lekarza bądź farmaceuty, jeśli w planach jest suplementacja kwasem hialuronowym bądź wykonanie zabiegu z jego wykorzystaniem. To profilaktyka, ale jakże ważna! Nie rezygnujemy zatem ze wspomagania akurat tym związkiem, który jest w stanie przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści, nie tylko tych widocznych gołym okiem.

Dodaj komentarz