Laserowe usuwanie tatuażu – czy to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianej pamiątki?

Chociaż tatuaż wykonywany jest zwykle z myślą, że będzie zdobił naszą skórę przez całe życie, to często bywa tak, że wzór po prostu przestaje się nam podobać i pragniemy go usunąć. Niektóre tatuaże z biegiem lat blakną i rozmazują się, przez co stają się nieatrakcyjne – to również powód, dlaczego decydujemy się na laserowe usuwanie tatuażu. Wyjaśniamy, jak wygląda usuwanie tatuażu laserem i jaka jest jego skuteczność.

Laserowe usuwanie tatuażu – najnowocześniejsza metoda

Kiedyś jedyną metodą usuwania tatuażu był zabieg chirurgiczny, po którym pozostawały szpecące blizny. Postęp technologiczny pozwala obecnie na pozbycie się niechcianej pamiątki w sposób trwały i bezpieczny. Jedną z najnowocześniejszych metod usuwania tatuażu jest zabieg laserem. Na rynku istnieje kilka laserów do usuwania tatuażu, jednak najskuteczniejsze z nich to zdecydowanie lasery pikosekundowe.

Jak wygląda usuwanie tatuażu laserem?

Laserowe usuwanie tatuażu polega na zniszczeniu barwnika pod skórą za pomocą wiązki światła. W trakcie zabiegu laser rozbija pigment na drobne fragmenty, które następnie są pochłaniane przez komórki organizmu (makrofagi). Energia lasera koncentruje się tylko na zabarwionych miejscach, podczas gdy reszta skóry jest dla niego „niewidoczna”. Im ciemniejszy tatuaż (i tym samym większy kontrast między rysunkiem a skórą) – tym usuwanie tatuażu laserem jest skuteczniejsze. Większość starszych laserów do usuwania tatuażu działa tylko na czarny i granatowy pigment. Wyjątek stanowią nowoczesne urządzenia pikosekundowe.

Innowacyjna technologia, reprezentowana przez lasery Discovery Pico i PicoSure, umożliwia osiągnięcie maksymalnej mocy szczytowej w ultrakrótkich impulsach, przewyższając tym samym inne metody. Rezultaty zabiegu usuwania tatuażu laserem pikosekundowym charakteryzują się zwiększoną skutecznością w zakresie likwidacji trudnych do usunięcia barwników. Laserowe usuwanie tatuażu wykonane z użyciem technologii pikosekundowej likwiduje nawet najtrudniejsze kolory, czyli żółty i czerwony.

Ile zabiegów potrzeba, żeby trwale usunąć tatuaż?

Z każdą sesją laseroterapii tatuaż staje się bledszy i mniej widoczny. W miejscu, w którym wykonane zostało laserowe usuwanie tatuażu, pojawiają się najpierw obrzęk i biały nalot. Następnie tatuaż, który był w tym miejscu, ponownie się pojawia i może być nawet wyraźniejszy niż przed zabiegiem. Dopiero po trzech tygodniach pigment zaczyna tracić intensywność. Aby całkowicie się go pozbyć, wykonuje się około 2–3 zabiegów. W przypadku szczególnie trudnych do usunięcia tatuaży wykonuje się serię od trzech do około dziesięciu, lub nawet więcej powtórzeń. Liczba oraz częstotliwość zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu jest ustalana przez lekarza, który przeprowadza laseroterapię.

Czy usuwanie tatuażu laserem jest bolesne?

Odczucia bólowe podczas laserowego usuwania tatuażu są kwestią indywidualną, ale jak wynika z doświadczenia ekspertów warszawskiej Kliniki Miracki, z reguły nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Po zabiegu występują nieznaczne uszkodzenia naskórka, które są powierzchowne i szybko się goją.

Po zabiegu laserowym ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych powikłań i zwiększyć szansę na całkowitą likwidację tatuażu. Przez pierwsze dni nie można moczyć miejsca potraktowanego laserem. Do codziennej pielęgnacji trzeba włączyć specjalne kremy zalecone przez specjalistę, które przyspieszają regenerację skóry po laserowym usuwaniu tatuażu.

Okres rekonwalescencji jest krótki, ale jeszcze przez około miesiąc po przeprowadzeniu zabiegu zaleca się szczególną ochronę skóry przed promieniami słonecznymi za pomocą wysokiego filtra SPF, aby uniknąć przebarwień.

Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć tatuaż, który przestał Ci się już podobać, umów się na konsultację ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie – otrzymasz szczegółowe informacje na temat zabiegu.

Dodaj komentarz