Analiza moczu – jak odczytać badania?

Obrzęki, opuchlizna, zmiana koloru moczu – to objawy, które powinny być sygnałem alarmowym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Często choroby nerek, wątroby czy dróg moczowych są bezobjawowe. A przez to szybciej się rozwijają i stają się zagrożeniem dla życia. Dlatego warto regularnie poddawać się badaniom i umieć odczytać analizę moczu.

Pomarańczowy mocz i co dalej?

Barwa moczu odbiega od koloru słomkowożółtego? Jeśli jest on prawie przezroczysty, to może świadczyć o spożywaniu dużej ilości płynów w ostatnich dniach. Natomiast odcienie ciemniejsze mogą sugerować problemy zdrowotne. Jednak nie należy od razu zakładać najgorszych scenariuszy. Czasem na kolor uryny może wpływać dieta i przyjmowane suplementy. Z pewnością mocz zmieni kolor, jeżeli osoba przyjmowała np. kompleks witamin B lub zjadła buraki. W przypadku, gdy dieta lub brak suplementów nie mógł wpłynąć na barwę moczu, to warto zgłosić się do lekarza po skierowanie na analizę moczu. Dopiero takie badanie wykaże dokładny skład płynu.

Jak odczytać badania moczu?

Barwa, którą jesteśmy w stanie ocenić sami, została opisana wyżej. W analizie moczu znajdą się też odczyn pH (powinien być kwaśny), zawartość glukozy, barwników żółciowych, białek, krwinek czy azotynów. Kiedy w drogach moczowych panuje infekcja, wtedy odczyn pH wyjdzie zasadowy. Przy stanach przedcukrzycowych bądź już cukrzycy z pewnością podwyższony będzie poziom glukozy. Zaburzenie pracy nerek wskazuje za duże stężenie mocznika, kwasu moczowego lub leukocytów. W przypadku wykrycia krwinek czerwonych można podejrzewać krwiomocz i uszkodzenia wewnątrz nerek.

Poprawne oddanie próbki do analizy moczu

Wydawać by się mogło, że wystarczy iść, nasikać do pojemniczka i oddać go do laboratorium. Takie postępowanie może jednak przyczynić się do sfałszowania wyników. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim, przed oddaniem moczu należy się podmyć. Dokładna higiena zapobiegnie przedostaniu się drobnoustrojów i bakterii do próbki. Kolejnym ważnym krokiem jest unikanie dotykania wewnętrznych ścianek pojemnika palcami. To także może narazić na błędną analizę. Mocz należy oddać ze środkowego strumienia i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeżeli nie jest to możliwe, to powinien być on przechowywany w lodówce. Ważna uwaga dotyczy badań przesiewowych – tutaj mocz nie powinien być przechowywany dłużej, niż 2 godziny.

Czy można samemu dokonać analizy moczu?

Oczywiście wizyta u lekarza zawsze pozwoli na przeprowadzenie dogłębnego wywiadu i możliwości szerszego zakresu badań. Jednak zakupić można paski testowe, które w wyniku reakcji chemicznej z moczem wskazują poszczególne parametry badania. Odczyt jest bardzo prosty, ponieważ polega na interpretacji kolorów. To badanie, choć dość niedokładne, umożliwi rozpoznanie wstępnych odchyleń od normy i szybką reakcję w postaci konsultacji z lekarzem.

Warto regularnie dokonywać analizy moczu i obserwować swój organizm. Z racji tego, że niektóre choroby są bezobjawowe, to raz na 2-3 lata dobrze jest zbadać mocz profilaktycznie i uniknąć konsekwencji bagatelizowania badań okresowych.

Dodaj komentarz