Chirurgia szczękowo-twarzowa – czym się zajmuje?

Twarz jest bardzo newralgiczną częścią ludzkiego ciała. W dużej mierze to właśnie jej wygląd kształtuje to, w jaki sposób odbierają nas inne osoby. Stąd też duże znaczenie takiej dyscypliny medycznej jak chirurgia szczękowo-twarzowa.

Podstawowe informacje na temat chirurgii szczękowo-twarzowej

Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się na przykład operacyjnym leczeniem wszelkich schorzeń w obrębie jamy ustnej i głowy od strony twarzowej. Łączy w swoim obrębie takie dziedziny jak stomatologia, chirurgia plastyczna, traumatologia czy onkologia. W Polsce specjalizację w obrębie chirurgii można uzyskać, zarówno mając dyplom lekarza, jak i lekarza stomatologa. Proces uzyskania specjalizacji trwa 6 lat.

Kiedy chirurg szczękowo-twarzowy wkracza do akcji?

Chirurdzy szczękowo-twarzowi stoją na pierwszej linii frontu w przypadku wszelkich urazów mechanicznych w obszarze twarzoczaszki. Podejmują interwencję, kiedy potrzebna jest szybka pomoc, na przykład po wypadku. Oczywiście działalność chirurgów szczękowo-twarzowych nie ogranicza się do pomagania pacjentom jedynie w nagłych sytuacjach. Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również usuwaniem wrodzonych wad w obrębie twarzowej części głowy. Mowa tutaj chociażby o różnego rodzaju rozszczepach (np. rozszczepie wargi). Specjaliści z tej dziedziny podejmują się również diagnozowania oraz wdrażania odpowiednich sposobów leczenia w zakresie chorób nowotworowych, które dotknęły twarzy oraz jamy ustnej. Bardzo istotnym zadaniem chirurgów szczękowo-twarzowych są operacje związane z rekonstrukcją części twarzy. Dość często zajmują się oni także usuwaniem zębów czy leczeniem stanów zapalnych kości szczękowych powodujących problemy zębowe. W obrębie kompetencji chirurga szczękowego są także elementy procesu wszczepiania implantów zębowych.

Chirurgia szczękowo-twarzowa – przed wizytą u chirurga szczękowo-twarzowego

Jeżeli nasz kontakt z chirurgiem szczękowo-twarzowym nie jest efektem jakiegoś nagłego wydarzenia, to powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Wizyta w gabinecie chirurgii szczękowo-twarzowej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwa po uzyskaniu skierowania, najczęściej od lekarza stomatologa. Należy pamiętać o tym, by zabrać ze sobą całą niezbędną dokumentację medyczną, a przede wszystkim zdjęcia prześwietleń, jeśli takowe były wykonywane wcześniej z polecenia lekarza stomatologa. Chirurgowi szczękowo-twarzowemu należy także powiedzieć m.in. o przyjmowanych lekach.

Dodaj komentarz