Jak pozbyć się chrapania?

Jednym z bardzo powszechnych problemów jest chrapanie. Może wydawać się to drobiazgiem, aczkolwiek często prowadzi do kłótni w rodzinie, gdyż osoba wydająca z siebie głośne dźwięki w nocy potrafi skutecznie obudzić innych i uniemożliwić im sen. Zlekceważenie tego będzie dość egoistyczne, bo należy się troszczyć o najbliższe osoby, Ponadto, o ile chrapanie samo w sobie nie jest szkodliwe, to już konsekwencje braku leczenia takowego potrafią mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Mowa tutaj konkretnie o obturacyjnym bezdechu sennym. Polega on na tym, iż zatraca się możliwość oddychania na kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Powoduje to złe samopoczucie w ciągu dnia, nieustanne zmęczenie oraz drażliwość. Nieleczony bezdech może nie tylko wpływać na komfort funkcjonowania, ale także w skrajnych przypadkach doprowadzić do zgonu. Ponadto, nieleczone chrapanie potrafi nasilać posiadane już choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy też choroba niedokrwienna serca. Może również przyśpieszać rozwój innych schorzeń sercowo-naczyniowych. Warto wobec tego spróbować po prostu pozbyć się tego problemu, by cieszyć się spokojnym snem razem z innymi współmieszkańcami.

Walka z chrapaniem

Najlepszym pomysłem będzie udanie się do lekarza i zdiagnozowanie przyczyny konkretnego stanu rzeczy, by wiedzieć jak ją zwalczyć. Może być nią chociażby bardzo powszechna alergia. Laryngolog na pewno fachowo określi powód chrapania oraz wdroży odpowiednie leczenie, na przykład chirurgiczne. Jeżeli jednak wizyta u lekarza to konieczność, warto spróbować najpierw samemu sobie pomóc. Multum pomysłów i inspiracji do walki z problemem można znaleźć na stronie internetowej sposobynachrapanie.pl. W aptekach natomiast znajduje się szeroki wybór preparatów, które można przetestować na własnym przykładzie. Są to chociażby wkładki i krople do nosa, mające usprawnić przepływ powietrza, a także spraye do gardła i listki doustne, jakich to zadaniem jest wzmocnienie ścian gardła oraz podniebienia. Działanie oraz możliwe skutki uboczne takich środków można poznać za pośrednictwem Internetu, można też zapytać farmaceuty w aptece, który z chęcią podzieli się swoją fachową wiedzą w tym temacie. Ostatnio wyjątkowo popularne stało się stosowanie olejków eterycznych, gdyż oczyszczają one drogi oddechowe. Warto tutaj przytoczyć konkretny przykład olejku eukaliptusowego, powszechnie wykorzystywanego w leczeniu astmy i schorzeń w okolicach nosa. Co ciekawe, używa się go również jako preparat odstraszający kleszcze.

Czasem trzeba zacząć od siebie

Należy również się zastanowić, czy przypadkiem tryb życia nie jest bezpośrednim powodem chrapania. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu przed snem to czynniki, które mają ogromny wpływ na występowanie tej dolegliwości. Ponadto, same w sobie są bardzo szkodliwe dla zdrowia i potrafią wywołać groźne choroby, takie jak nowotwory, czy też problemy z układem sercowo-naczyniowym. Nadwaga oraz otyłość również nasila chrapanie. Warto pozbyć się tkanki tłuszczowej, szczególnie tej z okolic szyi i gardła. Na pewno poprawi to ogólny stan zdrowia, jak i zmniejszy ryzyko wystąpienia chociażby cukrzycy, czy też nadciśnienia tętniczego. Spanie na plecach lepiej zamienić na odpoczynek na boku lub na brzuchu, może to z początku być trudne, ale z czasem stanie się przyzwyczajeniem i codziennością.

Warto zmienić się na lepsze

Należy uświadomić sobie, że wygrana walka z chrapaniem to nie tylko korzyść dla zdrowia w perspektywie długofalowej, ale także duża dawka satysfakcji, jaką odczuje się po osiągnięciu celu. Testowanie rozmaitych preparatów i sprawdzanie ich skuteczności może stać się nowym hobby, natomiast wiedza z zakresu medycyny zawsze się przydaje, często w zupełnie niespodziewanych okolicznościach. Można będzie również pomóc swoim znajomym, którzy też zmagają się z chrapaniem, a nawet spróbować pokonać ten problem razem. Najważniejsze to nie poddawać się i dążyć do postawionego przez siebie celu, a na pewno osiągnie się w końcu sukces.

Dodaj komentarz