Jakie przekąski zabrać w góry?

Popularność wypraw w góry rośnie z roku na rok. Coraz szersze grono osób pragnie zdobywać szczyty oraz aktywnie spędzać czas w plenerze. Wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że podczas takiej wycieczki potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii w postaci wartościowych posiłków. Co zatem najlepiej zabrać ze sobą do zjedzenia na szlak? Kilka praktycznych porad podajemy poniżej.

Jaki prowiant zabrać na wycieczkę w góry?

Typ prowiantu zależy oczywiście od specyfiki planowanej wyprawy oraz okresu, w którym zamierzamy wejść na szlak. Nieco inaczej trzeba się bowiem przygotować do wycieczki w sezonie letnim niż zimowym.

Zazwyczaj stawia się na produkty pożywne, nie zajmujące zbyt wiele miejsca i lekkie. Warto także zdecydować się na artykuły spożywcze, którym niestraszne będzie kilka godzin w plecaku.

Co zatem sprawdza się najlepiej? Wielu doświadczonych piechurów wybiera suchy prowiant – praktyczny, prosty i sycący. Każdy może postawić na inne składniki oraz przygotować prowiant według swoich potrzeb. Jakie produkty cieszą się największą popularnością?

Kanapki – podstawa każdego suchego prowiantu

Kanapki przez wielu są niedoceniane, ale to najczęściej one stanowią podstawę suchego prowiantu zabieranego w góry. Trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas przygotowywania ich.

Warto zrobić kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, zawierającego wiele cennych składników. Jako dodatki najlepiej sprawdza się masło, ser i warzywa. Zwłaszcza w sezonie letnim lepiej nie ryzykować dodawania wędliny – może ona łatwo się zepsuć.

Warto unikać solenia poszczególnych składników dodawanych do kanapek, a w szczególności warzyw. Dlaczego? Sól wyciąga wodę z pomidorów lub ogórków, co może prowadzić do rozmoczenia pieczywa, przez co traci ono swoje walory smakowe.

Dania instant na trasę

Jeżeli trasa obejmuje odcinki, na których występują schroniska, można zabrać ze sobą ulubione dania instant. Ich wybór jest obecnie olbrzymi. Przydają się szczególnie w chłodniejsze dni, gdy chcemy zjeść coś pożywnego i ciepłego, żeby nabrać energii do dalszej wędrówki.

Dania instant nie zajmują zbyt wiele miejsca w plecaku oraz pozwalają na urozmaicenie jadłospisu na trasie. Ich zasadniczym minusem jest jednak to, że o ile nie zdecydujemy się na produkty sprzedawane już w kubkach lub miseczkach, to musimy zapakować do plecaka także naczynia i oczywiście sztućce, a to zwiększa wagę bagażu.

Słodycze – dyspensa od diety na trasie

Nawet osoby na co dzień będące na diecie odchudzającej, mogą pozwolić sobie na niewielki kawałek czekolady lub batonik podczas wyprawy w góry.

Wędrowanie na szlaku często wiąże się z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Organizm wymaga zatem dostarczenia ekstra energii. A tę może mu dać właśnie czekolada. Pamiętajmy jednak, że nie powinna być to podstawa diety wycieczkowicza, a tylko jej wartościowe uzupełnienie.

Suszone owoce i bakalie

Wiele osób chętnie zabiera ze sobą suszone owoce lub bakalie. To świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy szybko zaspokoić mały głód lub dodać sobie nieco energii. Takie produkty znajdziemy w SklepAgnex.

Produkty tego typu są bardzo lekkie, nie zajmują też zbyt wiele miejsca w plecaku. Stają się zatem idealnym dodatkiem do suchego prowiantu, który często przydaje się zwłaszcza podczas długich wypraw i całodziennego marszu.

Bakalie i owoce suszone nie psują się, bez trudu utrzymują optymalne walory smakowe, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w okresie zimowym, jak i latem.

Napoje w podróży

Nie można zapomnieć o zabraniu napojów. W okresie letnim podstawą powinna być oczywiście woda, bez żadnych dodatków. Należy uważać na napoje słodzone, które w dłuższej perspektywie zamiast zaspokajać tylko powiększają pragnienie.

Napoje izotoniczne przydają się przede wszystkim podczas długich, wyczynowych wypraw. Na krótszych dystansach, gdy zamierzamy wybrać się na rekreacyjną wycieczkę, raczej nie będą niezbędne.

Jeżeli wybieramy się w góry zimą, dobrym rozwiązaniem bywa ciepła herbata w termosie. Można do niej dodać cytrynę lub sok malinowy. Skutecznie rozgrzewa i dodaje sił.

Suchy prowiant – jakie powinny być posiłki na trasie?

Jak można łatwo zauważyć, gdy planujemy prowiant na górskie szlaki, musimy przede wszystkim zadbać o to, żeby był pożywny, trwały oraz nie zajmował zbyt wiele miejsca w plecaku.

Wiadomo bowiem, że wędrówki odbywają się w różnych warunkach, czasami przy bardzo niskich lub wysokich temperaturach. Trzeba to zatem uwzględnić podczas przygotowań i dobrać właściwe produkty, które przetrwają bez szwanku dla smaku oraz bez zagrożenia dla zdrowia osób spożywających je. Zadbajmy o wartościowy prowiant, żeby móc w pełni cieszyć się z wyprawy w plener.

Dodaj komentarz