Mięso w diecie człowieka

Rozwój cywilizacyjny nieustannie postępuje. Zmienia się wszystko wokół nas w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest z dietą człowieka. Wiele się zmieniło, ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. Wykonano też wiele badań w kierunku jakości pokarmów. Wszystko to przyczyniło się do szerszego spojrzenia na pożywienie.

Cenne mięso

Człowiek od zawsze spożywał warzywa i owoce. Były one łatwo dostępne, sycące i, co najważniejsze, smaczne. Wszystkie te cechy złożyły się na to, że chętnie się nimi żywiono. Temat mięsa w diecie wyglądał nieco inaczej. Zawsze był to towar bardziej luksusowy i pożądany. Nie wystarczyło wyjść do ogrodu i zerwać wcześniej zasiane warzywa i owoce. Zdobycie mięsa wymagało sprytu podczas polowania, umiejętnego sprawienia zdobyczy i odpowiedniego przyrządzenia. Nawet w dobie handlu wymiennego mięso było tą droższą walutą.

Powstanie hodowli zwierząt

Ludzie obserwując, jak cennym towarem staje się mięso, nauczyli się hodować zwierzęta z przeznaczeniem na pożywienie. Początkowo były to hodowle, które dziś z powodzeniem można by nazwać ekologicznymi. Nie istniały dodatki paszowe, sterydy i inne substancje, które dziś są często podawane zwierzętom, by te szybciej rosły i więcej ważyły. Bez tego typu dodatków mięso było zwyczajnie zdrowsze i lepsze jakościowo. Dlatego właśnie w obecnych czasach cena żywca różni się znacząco, zależnie od rodzaju hodowli.

Czynniki wpływające na cenę żywca

Hodowle zwierząt mogą się od siebie znacząco różnić. Sposób żywienia, jakość podawanych pokarmów, podawanie suplementów witaminowych, automatyzacja obór i chlewni to cechy, które wpływają znacząco na jakość i cenę żywca.

Liczba zwierząt wpływa na koszt utrzymania hodowli, a co za tym idzie, zmienia się też cena żywca. Zdecydowanie taniej i łatwiej utrzymać duże hodowle, gdyż często są przynajmniej w pewnym stopniu zautomatyzowane, co obniża koszt utrzymania. Oczywiście kluczowym aspektem jest tutaj żywienie. Ilość posiłków i ich kaloryczność wpływają na jakość mięsa hodowanych zwierząt. Na cenę żywca wpływa też obecność witamin i suplementów podwyższających zdrowie zwierząt. Kwotę obniża zaś dodatek sterydów i substancji sztucznie przyspieszających wzrost zwierząt. Jest to niezdrowe zarówno dla nich, jak i dla ludzi, którzy następnie spożywają mięsa pochodzące z takich hodowli.

Hodowle ekologiczne

Człowiek coraz chętniej czyta skład produktów spożywczych. Łatwo sprawdzić to na opakowaniu. Kwestia mięs jest nieco bardziej utrudniona. Ciężko znaleźć informacje, jakim pożywieniem zwierzęta były karmione, co znajdowało się w diecie, a czego mogło zabraknąć. Dlatego właśnie z coraz większą ochotą ludzie kupują mięso i podroby z hodowli ekologicznych. Daje to większą pewność, że w hodowli podawano jedynie pożywienie ekologiczne, bez żadnych szkodliwych substancji i niezdrowych dodatków. Oczywiście takie podejście do hodowli wpływa na cenę żywca, ale trzeba pamiętać, że ma to również wpływ na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz