Wyrostek robaczkowy

Część naszego ciała, jaką jest wyrostek robaczkowy najczęściej dostrzegamy dopiero wtedy, gdy zapanuje w niej stan zapalny. Ma ono bardzo podobny przebieg u każdego chorego pacjenta zaś typowymi objawami jest głównie ból brzucha w okolicy pępka, który promieniuje w kierunku prawej kości biodrowej oraz podwyższona temperatura, biegunka, wymioty, czy zaparcia. Chory może też narzekać na brak apetytu i nudności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej paskudnej choroby oraz wiedzieć, jak na nią odpowiedzieć i zareagować poprawnie, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu, bowiem chociaż rola tego wyrostka nie jest ludziom do końca znana, to jednak już stan zapalny, który się w nim rozwinie może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia, a niekiedy nawet życia. Z tego też powodu dobrze jest już na początku rozpoznać poprawnie objawy, aby móc następnie poddać się zabiegowi jego usunięcia.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Chociaż zapalenie narządu, jakim jest wyrostek robaczkowy może dosięgnąć właściwie każdego człowieka, niezależnie nawet od wieku, to jednak warto dowiedzieć się, co jest główną przyczyną występowania tego problemu. Do głównych przyczyn wystąpienia zapalenia tego elementu naszego organizmu należą:

  • niedrożność ujścia wyrostka do jelita ślepego, które to zostaje zaczopowane przez kamień kałowy, treść jelitową lub pasożyty bądź też nowotwór jelita,
  • źródłem problemu może być też infekcja wirusowa,
  • wzrost ciśnienia w wyrostku jest powodowany przez jego niedrożność i prowadzi do niedokrwienia narządu,

Objawy zapalenia wyrostka

Jeśli chodzi o objawy zapalenia narządu, jakim jest wyrostek robaczkowy to mowa tutaj przede wszystkim o zbliżonych do zatrucia pokarmowego odczuciach. Pojawia się dyskomfort, któremu nierzadko towarzyszy wyraźny spadek apetytu zaś w okolicach pępka pojawia się silny, rozlany ból, który przemieszcza się następnie w okolice prawego biodra. Ból z czasem staje się coraz bardziej intensywny i nasila się w trakcie ruchu oraz kaszlu. U osoby chorej wystąpić mogą też wymioty i nudności, a w skrajnych przypadkach również biegunka i częsta potrzeba oddawania moczu. Może pojawić się też stan podgorączkowy lub umiarkowana gorączka oraz przyspieszenie akcji serca.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Aby stwierdzić ostre zapalenie narządu, jakim jest wyrostek robaczkowy najczęściej niezbędny jest dobry wywiad lekarski, aczkolwiek czasem wystarczy badanie obrazowe oraz laboratoryjne, które to wykonuje się najczęściej u dzieci oraz osób w wieku podeszłym i kobiet spodziewających się dziecka. Jeżeli jednak diagnoza nie budzi wątpliwości, to nawadnia się odpowiednio pacjenta i podaje mu antybiotyk, po czym ma miejsce operacja usunięcia wyrostka.

Dodaj komentarz