Czy warto zdecydować się na laktator ręczny?

Laktator to jeden z obowiązkowych gadżetów na wyprawkowej liście zakupów. Wiele Pań decyduje się na jego zakup już przed porodem. Do wyboru mamy ręczny i elektryczny. Czy warto zdecydować się na laktator ręczny?

Co to jest laktator?

Laktator to urządzenie, które służy do odciągania pokarmu. Składa się z pompki, która zasysa pokarm z piersi. Używa się go głównie w sytuacji, gdy:

 • Nie ma możliwości przystawienia dziecka do piersi. Dzieje się tak, gdy dziecko nie potrafi ssać lub w przypadku choroby. Aby nie zaburzyć procesu laktacji, matka odciąga pokarm za pomocą laktatora, a następnie mleko podawane jest dziecku przez butelkę lub za pomocą strzykawki
 • Mama ma nawał pokarmu. Niektóre kobiet mają bardzo dużą ilość pokarmu. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się laktator, który odciąga nadmiar mleka. Odciągnięte mleko można zamrozić na zapas i przechowywać je w zamrażalce według ściśle określonych zasad. Następnie można je podać dziecku. Mleko zamraża się tylko i wyłącznie w woreczkach i pojemnikach przeznaczonych do zamrażania pokarmu. Na każdym trzeba umieścić informację o dacie odciągnięcia mleka.

Laktator ręczny vs laktator elektryczny

Na rynku istnieją dwa typy laktatorów. Zalicza się do nich:

 1. Laktator ręczny

Laktator ręczny najczęściej wybierany jest przez matki, które sporadycznie będą odciągały pokarm. Jego atutem jest przede wszystkim niska cena i cicha praca urządzenia. Dostępny jest w kilku wersjach:

 • tłokowe ? ich używanie wymaga dość dużej siły. Działanie podobne jest do strzykawki.
 • gruszkowe ? obsługiwany dwoma rękami
 • z pompką ? jest najbardziej komfortowy ze wszystkich laktatorów ręcznych. Do jego użytkowania nie potrzeba zbyt dużej siły.
 1. Laktator elektryczny

Laktator elektryczny poleca się głównie tym kobietom, które planują regularne i częste ściąganie pokarmu. Będzie idealnym rozwiązaniem dla matek wracających do pracy. Jego mechanizm jest elektryczny i zasilany za pomocą baterii lub prądu. Laktatory elektryczne są droższe i głośniejsze d ręcznych, ale za to pozwalają odciągnąć większą ilość pokarmu. Dzieli się na: 

 • pojedynczy – pobiera mleko z jednej piersi, 
 • podwójny – umożliwia odciąganie pokarmu  obydwóch piersi w tej samej chwili.

Czy warto zdecydować się na laktator ręczny?

W dzisiejszych czasach wiele osób ceni sobie przede wszystkim nowatorskie rozwiązania, do jakich zalicza się laktatory elektryczne. Jednak wciąż są kobiety, które wolą krozystać z prostych opcji. W takiej sytuacji doskonałym wyborem będzie dla nich laktator ręczny. Czy warto z niego korzystać? Oczywiście! Do jego głównych zalet zalicza się przede wszystkim:

 • Niską cenę
 • Cichą pracę urządzenia ? laktatory ręczne są tak ciche, że umożliwiają odciąganie pokarmu nawet wtedy, gdy obok Ciebie jest maluszek,
 • Higieniczność ? prosta budowa urządzenia sprawia, że w bardzo łatwy sposób można urządzenie wysterylizować,
 • Brak generowania dodatkowych wydatków w postaci prądu czy baterii.

Jeśli szukasz laktatora wejdź na https://www.philips.pl/c-p/SCF330_20/avent-laktatory-laktator-reczny-z-serii-natural

Dodaj komentarz