Kalkulator WHR: co to jest?

Nadwaga oraz otyłość to niestety bardzo popularna przypadłość w naszych czasach, cierpią na nią ludzie coraz młodsi i nieraz też spotykana jest u dzieci. Do wyliczenia prawidłowej wagi, używa się kalkulatora BMI, który niestety nie zawsze jest wiarygodny, dlatego dodatkowo dobrze jest wyliczyć wskaźnik WHR (Waist-Hip Ratio), czyli w tłumaczeniu wskaźnik talia-biodra. Jak go obliczyć i kiedy?

Czym jest kalkulator wskaźnika talia-biodra?

Stosuje się go, aby określić rodzaj otyłości oraz to, jak rozmieszczona jest tkanka tłuszczowa. Wyniku takiego nie damy rady uzyskać licząc kalkulatorem BMI, który jak dowodzą ostanie badania, może nie być wiarygodny. Dlaczego? Bo indeks masy ciała nie rozróżnia tkanki mięśniowej od tkanki tłuszczowej, a jak każdy wie ? mięśnie są cięższe niż tłuszcz. Dlatego wynik, który uzyskamy może być błędny. Bardziej wiarygodne będzie zbadanie poziomu tkanki tłuszczowej oraz użycie kalkulatora wskaźnika talia-biodra. Wskaźnik ten stosuje się z reguły u osób z otyłością i określa dwa typu sylwetki:

  • Jabłka ? otyłość brzuszna, spotykana jest częściej u mężczyzn niż u kobiet, bardzo groźna dla zdrowia. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia, cukrzycy typu II czy nadciśnienia.
  • Gruszki ? otyłość pośladkowo-udowa, spotykana najczęściej u kobiet, również prowadzi do poważnych schorzeń.

Kalkulator ten używany jest u osób z nadwagą oraz tych z otyłością, po to, aby móc dokładnie określić jej rodzaj. Jeżeli nasze BMI nie wychodzi ponad normę, lepiej nie stosować tego kalkulatora, ponieważ wynik może być błędny.

Jak obliczyć WHR?

Żeby obliczyć wskaźnik WHR wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder. Wynik mierzenia obwodu musi być oczywiście podany w centymetrach. Jak mierzyć obwody?

Talia:

  • Kobiety ? w połowie odległości pomiędzy kością biodrową, a dolnym łukiem żeber
  • Mężczyźni ? pomiaru należy dokonać na wdechu, w okolicy pępka.

Obwód bioder:

  • Kobiety ? w miejscu największego obwodu bioder
  • Mężczyźni ? na wysokości spojenia łonowego

Przykładowo ? jeżeli obwód w talii wynosi 64 cm, a obwód bioder 84 cm to: 64/84=0,73 WHR

Jak interpretować wyniki?

Kiedy już obliczymy wskaźnik WHR, warto sprawdzić, co właściwie z niego wynika.

Dla kobiet:

  • WHR > 0,8 ? świadczy o otyłości typu jabłko
  • WHR < 0,8 ? świadczy o otyłości typu gruszka

Dla mężczyzn:

  • WHR < 1 ? świadczy o otyłości typu jabłko
  • WHR > 1 ? świadczy o otyłości typu gruszka

Aby szybciej dokonać pomiaru, możemy oczywiście skorzystać z kalkulatora WHR, który znajdziemy w internecie.

Co jeszcze warto wiedzieć o wskaźniku WHR?

Niektórzy psychologowie są zdania, że wskaźnik WHR może być wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej u kobiet. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że w oczach mężczyzn, najbardziej atrakcyjne są kobiety z wynikiem 0,7 WHR. Jako ciekawostkę można dodać, że kobiety z tym wynikiem obwodu mają optymalny poziom estrogenów i są mniej podatne na choroby krążenia. U pań, u których wynik przekracza 0,8 WHR, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Natomiast panowie, u których WHR nie przekracza 0,9 są mniej narażeni na wystąpienie takich chorób jak rak jąder czy rak prostaty. Nie występują też u nich problemy z płodnością.

Dodaj komentarz