Maltodekstryna jest powszechnie obecna z przemyśle spożywczym – praktycznie rzecz biorąc niemal każdy przeciętny człowiek spożywa ją w większych lub mniejszych ilościach w swoich posiłkach każdego dnia.
Maltodekstrynę można spotkać jako dodatkowy składnik w wielu produktach, szczególnie tych wysoko przetworzonych. Jest niczym innym jak polisacharydem, który jest otrzymywany ze skrobi – zazwyczaj ryżowej, kukurydzianej bądź owsianej (rzadziej ze skrobi pszenicznej czy innej zbożowej).
Skąd wynika tak duże wykorzystywanie maltodekstryny w przemyśle spożywczym?
Polisacharyd, jakim jest maltodekstryna jest powszechnie stosowany w produktach spożywczych przede wszystkim ze względu na jej właściwości. Jest jednym z najbardziej popularnych emulgatorów oraz stabilizatorów – przedłuża trwałość produktów oraz zapobiega nadmiernej wilgoci w przypadku towarów suchych. Ta właściwości maltodekstryny pozwala także na uzyskanie lepszej i bardziej zwartej konsystencji produktów używanych w cukiernictwie – jest często wykorzystywana w przypadku kremów i polew, a także dodatków do ciast czy słodkości. Maltodekstryna bywa także wykorzystywana w procesach suszenia – na przykład ziół czy owoców. Dodatkowo jest bardzo dobrym nośnikiem smaku i zapachu produktów, stąd jej duże wykorzystywanie w słodyczach i produktach posiadających intensywny smak bądź zapach.
Wszystkie te właściwości sprawiają, że maltodekstryna jest także bardzo często wykorzystywana również w przemyśle farmaceutycznym. Przede wszystkim używa się jej do produkcji leków oraz suplementów diety – szczególnie do produktów do rozpuszczania w wodzie (na przykład leki w postaci proszku do przygotowania roztworu na przeziębienie) lub pastylek.
Wpływ maltodekstryny na zdrowie
Maltodekstryna, jej właściwości oraz zastosowanie od lat wzbudzają wiele kontrowersji. Obecnie substancja ta nie jest zaklasyfikowana jako środek wyraźnie niebezpieczny dla zdrowia. Stąd też wynika tak szerokiego jej rozpowszechnienie w wielu produktach, również tych przeznaczonych dla niemowląt oraz małych dzieci.
Badania na temat maltodekstryny wykazały jednak, że może mieć ona negatywny wpływ na florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo posiada ona wysoki indeks glikemiczny. Wszystko to sprawia, że maltodekstryny w przetworzonych produktach powinny unikać przede wszystkim osoby z cukrzycą oraz z problemami metabolicznymi, a także osoby zmagające się z otyłością i zaburzeniami w pracy układu pokarmowego (substancja ta może być przyczyną między innymi wzdęć czy gazów). Dla większości osób bez problemów zdrowotnych maltodekstryna jest jednak dość łatwo przyswajalna, a jej spożywanie w produktach i posiłkach nie powinno mieć praktycznie żadnego wpływu na stan zdrowia.