Na czym polega dieta oxy?

Dieta OXY to nowa dieta białkowa o obniżonej kaloryczności, która ma stanowić alternatywę dla osławionej diety Dukana. W porównaniu z planem żywienia Dukana dieta OXY wydaje się zdrowsza, ponieważ białka (w tym białko roślinne) stanowią podstawę żywienia tylko przez 2 tygodnie. Poza tym, według autorów, trzeci etap diety nie jest dietą proteinową, tylko zdrowym, zbilansowanym sposobem żywienia.

O diecie OXY

Dieta OXY została opracowana w Polsce przez dietetyczkę Patrycję Mazur i jest coraz popularniejsza: zajęła pierwsze miejsce na portalu rankingdiet.pl. Dieta OXY dostępna jest w wersji komputerowej na telefon lub tablet. Na stronie należy założyć konto, które umożliwia dostęp do jadłospisu i listy zakupów, a także do listy zamienników dań. Plan diety uwzględnia nasz wzrost, wiek, wagę, płeć oraz cel. Przed rozpoczęciem diety trzeba wypełnić darmowy test psychometryczny znajdujący się na stronie (potrzebne jest to do wyliczania kaloryczności i wartości odżywczej jadłospisu). Menu dopasowane jest do każdego etapu i składa się z pięciu zbilansowanych posiłków.

OXY Shake ? podstawa diety

Podstawą diety OXY jest OXY Shake ? napój bogaty w antyoksydanty, składający się z owoców żurawiny, otrąb pszennych i kefiru (ewentualnie maślanki lub wody). Pojawia się on w drugim i trzecim etapie diety. OXY Shake ma za zadanie usuwać toksyny z organizmu, oczyścić drogi moczowe i neutralizować skutki uboczne diety, takie jak: zmęczenie, uczucie ciężkości, kłopoty z wypróżnianiem, spadek formy, problemy z nerkami i wątrobą.

Dieta OXY ? etapy

Pierwotnie dieta OXY składała się z trzech etapów: FAT BURNING, STEP oraz BALANCE. Każdy z nich trwa 7 dni. Obecnie dodano jeszcze jeden etap DETOX, który stosuje się na samym początku diety oraz fazę wyjścia z diety o nazwie STABILIZACJA.

Etap DETOX

Faza DETOX ma na celu oczyszczenie naszego ciała z toksyn, co powinno korzystnie wpłynąć na stan skóry, włosów i paznokci oraz przygotować organizm do odchudzania. Podstawowym elementem tego etapu są koktajle oczyszczające.

Pierwszy etap FAT BURNING

Podczas pierwszego etapu powinniśmy szybko spalić tkankę tłuszczową. W menu znajdziemy tylko białko zwierzęce dostarczające aż 35% energii. Białko zwierzęce intensywnie przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i jednocześnie nie wywołuje skutków ubocznych (np. zaburzeń metabolizmu, zmian miażdżycowych oraz nie obciąży pracy nerek czy wątroby).

Drugi etap STEP

Celem drugiego etapu diety OXY jest utrwalanie uzyskanych efektów. Do diety zostaje włączamy białko pochodzenia roślinnego w stosunku 1:1. W jadłospisie wciąż występuje OXY Shake. Utrata masy ciała trwa nadal.

Trzeci etap BALANCE

W tym etapie utrwalamy efekty. Do menu wprowadzane zostają kolejne produkty, a zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów ma odpowiadać normom zalecanym przez Instytutu Żywności i Żywienia.

Ostatnia faza, czyli STABILIZACJA

Stabilizacja ma za zadanie wyprowadzenie z diety i przygotowanie organizmu do powrotu do ?normalnego odżywiania? w taki sposób, aby uniknąć efektu jo-jo.

Wady diety OXY

Dietetycy zwracają uwagę na fakt, że szybki spadek wagi na początku diety jest wynikiem spalenia glikogenu (cukru zapasowego magazynowanego w mięśniach szkieletowych i wątrobie), a nie tkanki tłuszczowej. Organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po ok. 2 tygodniach diety. W związku z tym szybka dieta OXY niesie za sobą ogromne ryzyko efektu jo-jo po jej zakończeniu.

Przeciwwskazania do stosowania diety OXY

 • ciąża i laktacja,
 • choroby nerek i wątroby,
 • cukrzyca,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • nietolerancje i alergie pokarmowe na białko,
 • obecność kamieni nerkowych,
 • podwyższone wartości prób wątrobowych (AlAT, AspAT), poziom kreatyniny,
 • okres dojrzewania,
 • stwierdzone niedobory pokarmowe,
 • niedokrwistość,
 • obecność innych chorób dietozależnych.

Oczywiście, należy pamiętać, że przed przejściem na dietę OXY trzeba skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, co podkreślają sami administratorzy strony www.dietaoxy.pl.

Dodaj komentarz