Czosnek niedźwiedzi to roślina, która wykazuje niemal identyczne właściwości co czosnek pospolity, jednak w odróżnieniu od niego zawiera w sobie znacznie większe ilości siarki, która wpływa niezwykle korzystnie na układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy. Jakie jednak inne właściwości płyną ze spożycia czosnku niedźwiedziego?
Czosnek a nowotwory
Czosnek niedźwiedzi z uwagi na zawartość organicznych związków siarki wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Warto przy tym podkreślić fakt, iż czosnek ten zawiera kilka razy więcej wspomnianych wcześniej związków niż czosnek pospolity. W jaki jednak sposób oddziałują one na organizm? Z jednej strony pomagają pobudzić układ odpornościowy, natomiast z drugiej ochraniają organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
Czosnek a układ sercowo-naczyniowy
Substancje aktywne znajdujące się w czosnku niedźwiedzim pomagają zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się miażdżycy. Warto również wiedzieć o tym, iż znajdująca się w czosnku niedźwiedzim adenozyna zmniejsza ryzyko zakrzepów, dzięki czemu regularne spożycie tego warzywa wspomaga walkę z nadciśnieniem.
Czosnek a bakterie, grzyby i pasożyty
Związki siarkowe znajdujące się w czosnku niedźwiedzim zapobiegają rozwojowi infekcji wirusowych, przez co wpływają niezwykle korzystnie na układ oddechowy. Z kolei kwasy fenolowe pomagają rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach, dlatego też po wspomniany produkt warto sięgać w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Nie bez przyczyny czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk, ponieważ znajdujące się w nim związki wspomagają walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Czosnek a trawienie
Czosnek niedźwiedzi powinien na stałe zostać wprowadzony do menu tych osób, które zmagają się z problemami trawiennymi, ponieważ wspomaga on wydzielanie żółci, a także usprawnia pracę jelit. Pomimo tego, iż czosnek niedźwiedzi pomaga uporać się ze wzdęciami i innymi problemami trawiennymi, to nie powinny po niego sięgać osoby, które zmagają się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Czosnek a paznokcie, włosy i skóra
W dzisiejszych czasach niejednej kobiecie zależy na pięknych włosach, mocnych paznokciach, a także gładkiej i pełnej blasku skórze. Aby jednak cieszyć się swoją urodą, należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Czego nie powinno jednak zabraknąć w codziennym menu? Z pewnością czosnku niedźwiedziego, ponieważ znajdująca się w nim siarka stanowi podstawowy budulec keratyny, czyli białka włosów, paznokci oraz skóry. Regularne spożycie czosnku niedźwiedziego pomaga zatem wzmocnić włosy i paznokcie, a także poprawić wygląd skóry, dzięki czemu przestaje być ona blada i zmęczona.