Żyworódka i jej korzyści zdrowotne

Żyworódka (Kalanchoe Pinnata) ma wiele właściwości zdrowotnych dla organizmu, takich jak ochrona zdrowia jamy ustnej, walka z rakiem lub leczenie wrzodów. Wieloletnia roślina endemiczna dla Madagaskaru jest soczysta i można spożywać ją w postaci naparu z herbaty, wyciągów z liści, pić w postaci soku, przyjmować dodatkowe kapsułki lub nakładać gorące liście na skórę w celu leczenia pewnych chorób.

Żyworódka i jej korzyści zdrowotne

Chroni zdrowie jamy ustnej

Sok z żyworódki stosuje się w leczeniu zapalenia dziąseł i zapalenia jamy ustnej wywołanego przez choroby przyzębia. Zaleca się, aby sok z tą rośliną był gotowany z przegotowaną wodą, a następnie schłodzony i wypity, jako herbata. W leczeniu zapalenia jamy ustnej należy spożywać od 3 do 4 szklanek, jak to ma miejsce w ośrodkach leczenia wstępnego, przed podgrzaniem soku w kąpieli wodnej o temperaturze ciała.

Leczy nieżyt nosa

Ziołowy sok z żyworódki jest dostępny na rynku w postaci kapsułek, ale można również przygotować go w domu. Aby to zrobić, należy zmielić świeże zmiażdżone liście rośliny, wycisnąć i przefiltrować, aby wyekstrahować ekstrakt z soku i spożywać do herbaty. Sok jest również przeznaczony do leczenia błony śluzowej nosa. Powinien być spożywany od dwóch do trzech razy dziennie w postaci naparu, aby efekty można było zaobserwować za jeden lub dwa tygodnie.

Zwalcza owrzodzenia

Sok z tej rośliny służy również do leczenia owrzodzeń troficznych w żyłach, żołądku i pourazowych owrzodzeniach, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek kontuzji. Warstwy liści żyworódki można również przygotować i zastosować na dotkniętym obszarze, jeśli jest to zewnętrzna rana.

Jest stosowana w leczeniu raka

Żyworódka to rodzaj roślin wykorzystywanych głównie do leczenia raka, jak wynika z badań. Należy zauważyć, że jej liście zawierają związek organiczny również w wydzielinach ropuchy, która jest w stanie powstrzymać proliferację, samoodnowę i rozprzestrzenianie się komórek rakowych. Dodaje się, że żyworódka zawiera różne substancje chemiczne, w tym: flawonoidy, kwasy tłuszczowe i triterpenoid bufadienólidos, związki organiczne w roślinach, które wykazują działanie cytotoksyczne przeciwko kilku liniom komórek rakowych.

Chroni żeński układ rozrodczy

Sok lub herbata tej rośliny przyczynia się do zwalczania infekcji dróg moczowych lub powikłań szyjki macicy. Także, jeśli stosowana jest maść z żyworódki w obrębie pochwy przez 15 dni, co osiem godzin, pomaga dezynfekować i chronić przed bakteriami, które mogą znajdować się w tym rejonie.

Walka z bólem pleców

Gorące liście tej rośliny można umieścić w obszarach z tyłu, w których dana osoba odczuwa ból. Ogólnie dyskomfort występuje w rejonie grzbietowym i lędźwiowym. Służy również do leczenia ran, lub alergii, które występują w tej samej okolicy grzbietu, stosując te ciepłe liście, raz dziennie, aż do usunięcia bólu.

To dobry środek przeciwbólowy

Jeśli cierpisz na bóle głowy lub migrenę, rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie liści żyworódki. Należy usunąć jeden, dwa lub trzy liście tej rośliny, podgrzać je w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku przez kilka minut i poczekać, aż będzie gorąca. Po sprawdzeniu, umieść liście na czole tak szybko, jak to możliwe, zanim ostygną. Następnie podgrzać je i powtórzyć proces kilka razy w odstępach, co najmniej dziesięciu minut. Liście są usuwane, gdy osoba czuje ulgę.

Dbanie o zdrowie stóp

Liście żyworódki służą również dbaniu o zdrowie stóp. Jeśli ktoś cierpi na grzybicę, podrażnienie, lub inne problemy w okolicy, roślina ta może być rozwiązaniem. W gorącej wodzie stopy muszą być zanurzone na pół godziny w liściach warzywnych w płynie. W razie potrzeby można dodać miętę, olej eukaliptusowy i inne zioła. Po tym myciu stóp, należy wziąć dwa liście, rozgrzać je i umieść pod stopami wewnątrz wygodnych skarpetek i korzystać z nich przez całą noc.

Jest to dobry sposób na oparzenia słoneczne

Gorące liście – jak wspomniano powyżej – mogą być również stosowane, na skórze w miejscach, w których nastąpiło oparzenie słoneczne lub w inne. Liście można zmielić i zrobić rodzaj pasty i umieścić na chorej części ciała. Pasta powinna być wykonywana, co najmniej raz dziennie, przez 5 do 6 dni, podczas gdy skóra stopniowo odzyskuje swój naturalny koloryt.

Leczy brodawki

Żyworódka jest również skuteczna w zwalczaniu brodawek na skórze, które są zmianami skórnymi spowodowanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego.Aby wyeliminować ten dyskomfort, świeże i pokruszone liście powinny być stosowane do obszarów, w których znajdują się brodawki. Konieczne jest robienie tego dwa razy dziennie. Jeśli nie będzie pozytywnych wyników w ciągu tygodnia, należy kontynuować leczenie lub skonsultować się z lekarzem

Dodaj komentarz