Czym należy się kierować wybierając halówki?

Często jesteśmy przekonani, że wybór halówek nie należy do rzeczy szczególnie istotnych: w końcu są to tylko dość proste buty do różnych gier na hali. Najprawdopodobniej to właśnie głównie z tego powodu, wybierając halówki przeważnie powodujemy się przede wszystkim jednym konkretnym kryterium, a mianowicie możliwie jak najniższą ceną. Niestety, takie podejście jest nie tylko błędne, ale może również pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlaczego wybór odpowiednich halówek jest tak ważny i czym należy się kierować wybierać buty do gry na hali. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym należy się kierować wybierając halówki?

1. Stabilizacja stopy i elastyczność podeszwy

Co prawda, w przypadku na przykład gry w piłkę nożną na hali ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze, niż wtedy gdy gramy na trawie, jednak nie oznacza to, że owo ryzyko nie istnieje. Wprost przeciwnie. Nasze nogi są cały czas poddawane znacznemu obciążeniu, co wynika nie tylko z samej dynamiki gry(nie dotyczy to, rzecz jasna, tylko piłki nożnej), ale również z faktu, że gramy na twardym, nieelastycznym podłożu. Z tego powodu, dobre halówki powinny być przede wszystkim wyposażone w odpowiedni mechanizm stabilizowania stopy, tak aby każe niefortunne nogi nie kończyło się kontuzjom albo w najlepszym razie bólem. Buty powinny również posiadać mechanizmy amortyzujące: dzięki temu obciążenie kończyn podczas gry będzie znacznie mniejsze, co równa się znacznie mniejszemu ryzyku kontuzji.

2. Waga

Drugi punkt może wydawać się czymś banalnym, ale nie można go pominąć: dobre halówki po prostu muszą być lekkie. Po pierwsze jest to związane z mniejszym obciążeniem nóg. Po drugie, zbyt ciężkie buty halowe mogą po prostu utrudniać lub wręcz uniemożliwiać nam efektywną grę, zwłaszcza w przypadku piłki nożnej.

3. Materiał

Najlepiej jest wybierać buty do gry na hali, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych. Są one znacznie lżejsze, niż buty skórzane. Oprócz tego, w odróżnieniu od butów wykonanych ze skóry nie pękają i ogólnie są znacznie wytrzymalsze, co jest równoznaczne z oszczędnością pieniędzy(nie będziemy musieli kupować nowych halówek po paru miesiącach ich używania).

4. Rodzaj podeszwy

Dobre buty do gry na hali powinny być wyposażone w podeszwę zawierającą mechanizmy antypoślizgowe. W ten sposób uzyskamy znacznie lepszą przyczepność, co pozwoli nam nie tylko na grę z większą dynamiką ale również znacznie zminimalizuje ryzyko upadków i potknięć. Oprócz tego, dobra przyczepność podeszwy działa także odciążająco na stawy, które nie są zmuszone do tak ciężkiej pracy, abyśmy mogli zachować równowagę.

Dodaj komentarz