Kataboliczna idea

Hamburger jest nie tylko pyszny, ale może również dać energię do wykonywania codziennych czynności. Ale jak ten hamburger zamienia się w energię? Dzieje się tak poprzez kilka reakcji, z których wszystkie są kataboliczne. Katabolizm jest rozkładem cząsteczek na prostsze. Ten proces uwalnia energię, która może być wykorzystana do napędzania wzrostu i działań, takich jak bieganie lub skakanie.

Ciało staje przed stanem katabolicznym podczas normalnych funkcji metabolicznych. Ta koncepcja, przeciwstawiająca się stanowi anabolicznemu, faktycznie definiuje rozkład żywności i składników odżywczych, tak, aby później miały zdolność budowania i dodawania do procesu wzrostu mięśni lub tkanek.

Kataboliczna idea

Definiując stan kataboliczny w ludzkim ciele, zapaleni entuzjaści fitnessu mają możliwość łatwiejszego osiągania swoich celów. Na przykład, wiedząc, że mięśnie rzeczywiście wytrzymują fazę rozpadu z powodu hormonów uwalnianych podczas każdego treningu, mają zdolność przeciwdziałania temu zjawisku poprzez spożywanie wysokiej, jakości składników odżywczych przed, podczas lub po sesjach ćwiczeń.

W najbardziej podstawowej formie, proces kataboliczny obejmuje wszystko, co naturalnie występuje lub indukuje rozpad większych cząsteczek na kilka mniejszych cegiełek. Te oddzielne części ostatecznie łączą się w procesie znanym, jako anabolizm, który znacznie zwiększa przyrost tkanki mięśniowej.

Zarówno katabolizm, jak i anabolizm współpracują ze sobą naturalnie w ciele człowieka, aby utrzymać zdrowy poziom energii i wytrzymałą, funkcjonalną tkankę mięśniową. Jednak zanim jakikolwiek mięsień uzyska zdolność korzystania z tych dwóch głównych procesów, proste czynniki naukowe muszą przyjąć właściwy kurs.

Kataboliczny proces

Kiedy pożywienie dostaje się do organizmu, od pierwszej chwili cząsteczki o większych rozmiarach stają się naturalnie mniejsze. Idea trawienia w rzeczywistości implikuje katabolizm. Gdy cząstki żywności rozpadną się na mniejsze składniki odżywcze, te chemiczne szczepy, które kiedyś skomponowały większe cząsteczki odżywcze, uwalniają energię w procesie utleniania.

Proces kataboliczny uwalnia energię, która pomaga utrzymać prawidłową aktywność mięśni. Proces utleniania, który zachodzi podczas katabolizmu, pomaga w syntezie niezbędnych chemicznych bloków budujących trójfosforan adenozyny. Wiele cząsteczek daje komórkom energię do przeniesienia większej ilości energii wyprodukowanej podczas procesu katabolicznego na proces anaboliczny.

W kategoriach podstawowych katabolizm działa, jako jedyny dostawca energii dla właściwego zachowania i wzrostu niemal we wszystkich komórkach.
Znaczenie katabolizmu

Oprócz pomagania organizmowi w dostarczaniu energii niezbędnej do wzrostu i funkcjonowania, katabolizm czasami działa, jako proces negatywny, prowadzący do niepożądanych skutków zdrowotnych. Nie zdarza się to często, ale kiedy organizm ma wyjątkowo wysoką aktywność kataboliczną, w przeciwieństwie do anabolizmu, tkanki mięśniowe i niezbędne złogi tłuszczu znajdujące się w organizmie ulegają wyczerpaniu.

Na przykład w czasie odpoczynku ciało ma tendencję do powrotu do zdrowia i pozostaje w stanie anabolicznym. Kiedy ciało nie odpoczywa odpowiednio przez dłuższy czas, jak w przypadku długotrwałego energicznego wysiłku, tkanka mięśniowa będzie się dalej rozpadać. Bez właściwego spożycia nie nastąpi naturalny proces wzrostu i naprawy tkanek.

Nawet, jeśli nie brzmi to szczególnie problematycznie, po prostu trzeba wyobrazić sobie, że pozostaje się w stałym stanie wyczerpania. Całkiem dosłownie, kiedy faktyczna tkanka mięśniowa w organizmie wytrzymuje wydłużone odcinki stanu katabolicznego, pożera sama, próbując znaleźć źródło zmagazynowanej energii. Większość osób, które prowadzą zdrowy tryb życia, w tym odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne, nie doświadcza problemów z katabolizmem. Jednak wysoki poziom stresu i nierównowaga hormonalna wywołują niekorzystne skutki, które szkodzą naturalnej równowadze między anabolizmem a katabolizmem.

Dodaj komentarz