Rodzaje odżywek białkowych

Jak doskonale wiadomo, suplementacja białkiem to, obok regularnego treningu, chyba najważniejszy spośród elementów procesu budowania masy mięśniowej. Bardzo często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że na rynku istnieje naprawdę wiele różnych rodzajów odżywek białkowych, które znacząco różnią się od siebie pod względem skuteczności. Niektóre rodzaje białka są uznawane przez kulturystów za nieefektywne, przez co praktycznie nie są stosowane wśród osób zaawansowanych. Do tej kategorii należy zaliczyć przede wszystkim białka roślinne, w tym w szczególności białka sojowe, które są bardzo słabo przyswajane przez nasz organizm, przez efekt anaboliczny jest nikły albo wręcz żaden.

Dominującym i chyba najbardziej skutecznym rodzajem odżywek białkowych są oczywiście preparaty na bazie białka pozyskiwanego z serwatki. Jednak również tutaj istnieje spore zróżnicowanie dostępnych produktów, zarówno pod względem efektywności, jak i ceny. W jakich odmianach występują białkowe odżywki na masę i na który z owych rodzajów najlepiej jest się zdecydować? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Rodzaje odżywek białkowych

1. Koncentraty białek

Koncentraty białek serwatkowych to najbardziej podstawowa forma odżywek białkowych. Cechują się one przeciętna procentowością ilością białka w 100 gr odżywki(60 do 70 procent) oraz długim czasem przyswajania. Oprócz tego, koncentraty białek przeważnie zawierają zauważalne ilości węglowodanów, cukrów oraz tłuszczy, przez co nie są dobrym rozwiązaniem na przykład w fazie redukcji lub też podczas odchudzania. Niewątpliwą zaletą koncentratów jest jednak ich cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku bardziej zaawansowanych form białka, takich jak izolaty oraz hydrolizaty. Dodatkowo, dzięki długiemu czasowi przyswajania koncetraty białek mogą być stosowane w formie odżywki „na noc” również przez osoby preferujące bardziej zaawansowane formy białka.

2. Izolaty białek

Izolaty białek to bardziej zaawansowana forma odżywek białkowych. Białko zostało tutaj poddane chemicznemu procesowi izolacji, co z jednej strony zapewnia większe stężenie protein w 100 gr odżywki(od 70 do 80 procent), z drugiej zaś strony znacznie ogranicza podaż węglowodanów, cukrów oraz tłuszczy. Oprócz tego, w porównaniu do koncentratów izolaty białka są również znacznie szybciej i lepiej przyswajane przez organizm.

3. Hydrolizaty białek

Hydrolizaty białek to najbardziej zaawansowana chemicznie forma odżywek białkowych, jakie są obecnie dostępne na rynku. Białko w przypadku hydrolizatów zostało poddane procesowi wstępnego trawienia. Zapewnia to niezwykle szybką przyswajalność(kilka do kilkunastu minut od momentu spożycia), a także bardzo wysoką zawartość protein w 100 gramach odżywki(w przypadku najlepszych hydrolizatów wynosi ona nawet 95-96 procent). Warto jednak pamiętać, że hydrolizaty dzielą się na te pozyskiwane z koncentratu, pozyskiwane częściowo z koncentratu i częściowo z izolatu oraz pozyskiwane wyłącznie z izolatu białka. Najwyższa jakością cechują się rzecz jasna te ostatnie.

Dodaj komentarz