Jaki rower stacjonarny w czasie rehabilitacji?

Ćwiczenia z wykorzystaniem rowerka treningowego pozwalają nie tylko poprawić kondycję i zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale również dojść do siebie po ciężkiej kontuzji lub realizować trening rehabilitacyjny. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. W przypadku rehabilitacji, powinniśmy celować przede wszystkim w poziome rowery treningowe. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim specyficzną budową.

W przypadku urządzeń standardowych, mamy do czynienia z wysokim, pionowym siodełkiem oraz długą ramą. Wszystko to bardzo przypomina zwykłe rowery, którymi poruszamy się na co dzień. Modele poziome posiadają natomiast znacznie większe, bardziej obudowane siedziska, które zostają wyposażone w oparcia, a czasem nawet dodatkowe podpórki na ręce. Pedały i kierownica zostają natomiast wysunięte mocno do przodu.

Wszystko to pozwala przyjąć pozycję, która nie tylko okaże się bardzo wygodna, ale również zminimalizuje obciążenie kręgosłupa. Siedziska są często regulowane, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować w pozycji prawie leżącej. Rozwiązanie to jest zalecane przede wszystkim osobom starszym, zmagającym się z nadwagą, a także odbywającym rehabilitację. W takim przypadku przyjęcie wygodnej i bezpiecznej pozycji jest bardzo ważne.

Oczywiście podczas rehabilitacji mogą być wykorzystywane także standardowe modele rowerów treningowych. Konieczny jest jednak zakup urządzenia, które pozwoli nam na wyregulowanie siedziska, tak aby przyjąć pozycję, która pozwoli ograniczyć obciążenie kości i stawów.

Jaki rower wybrać?

Jeśli podjęliśmy już decyzję związaną z typem rowerka stacjonarnego, przyszła pora na wybór modelu pod względem sposobu generowania oporu. W tym przypadku wymienić trzeba 4 rodzaje sprzętu:

  • rower mechaniczny ? wciąż popularny model, który jednak charakteryzuje się wykorzystaniem dość prostego mechanizmu. Urządzenie jest wyposażone w koło zamachowe ? w jego rozkręceniu ?przeszkadza? nam jednak mechaniczny hamulec generujący opór. Co ważne, w przypadku większości rowerów możemy regulować obciążenie przy pomocy wbudowanego pokrętła. Dzięki niemu ustalamy, jak mocny opór stawiać ma wspomniany hamulec,

 

  • rower magnetyczny ? w tym przypadku mamy do czynienia z magnezami, które hamują koło za sprawą generowanego pola magnetycznego. Rozwiązanie to pozwala na wprowadzenie większych obciążeń. Sam mechanizm jest również znacznie cichszy niż rowery mechaniczne,

 

  • rower indukcyjny ? system oparty na indukcji nie tylko jest praktycznie bezgłośny, ale również pozwala na wprowadzenie zaawansowanych ustawień treningu, dzięki którym z łatwością opracujemy plan treningowy,

 

  • rower elektromagnetyczny ? zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie, które jest wyposażone w silnik elektryczny. Co ważne, większość tych urządzeń posiada specjalny komputer, za pomocą którego możemy dostosowywać ustawienia oporu, a także gromadzić rozmaite dane treningowe. Przykładem takiego urządzenia jest model HMS Premium M1844-i.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W ten sposób przechodzimy do najważniejszych parametrów i funkcji, które mają wpływ na możliwości rowerów stacjonarnych, a także komfort ich wykorzystania.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wagę koła zamachowego. Im jest ono cięższe, tym większy opór jest w stanie generować, co oczywiście przekłada się na intensywność treningu. Osobom początkującym oraz realizującym rehabilitację o niewielkim obciążeniu siłowym, zaleca się zakup rowerów z kołem o wadze poniżej 10 kilogramów. Urządzenia cięższe pozwolą na wykonanie zaawansowanych ćwiczeń z poważnym obciążeniem.

Nie możemy zapomnieć także o sprawdzeniu maksymalnej wagi użytkownika, a także sposobu regulacji obciążenia. Może być to pokrętło, dźwignia, przyciski lub dotykowy ekran LCD.

Ogromne znaczenie dla wyboru rowerów treningowych ma zakres obsługiwanych funkcji. Dotyczy to przede wszystkich modeli elektromagnetycznych, które są wyposażone w specjalne komputery z wyświetlaczem. Dzięki temu są one w stanie zbierać szerokie dane treningowe, między innymi takie jak:

 

  • czas treningu,
  • osiągana prędkość,
  • prędkość obrotowa,
  • przebyty dystans,
  • ilość spalonych kalorii.

 

Urządzenia najbardziej zaawansowane posiadają również wbudowane czujniki, które realizują pomiar pulsu. Do tego wszystkiego należy dodać możliwość wprowadzania rozmaitych programów treningowych, dostosowanych do początkujących, zaawansowanych, a także osób przechodzących rehabilitację. Niektóre modele pozwalają również skorzystać z map Google w celu uprzyjemnienia podróży, posiadają one ponadto wbudowane moduły Bluetooth, porty USB oraz gniazdka słuchawkowe.

 

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o solidności wykonania urządzenia. Siodełko musi być regulowane, to samo tyczy się kierownicy. Rower powinien posiadać także wygodne rolki transportowe. Wszystko to pozytywnie wpływ na komfort jego wykorzystania.

Dodaj komentarz