Jaką wybrać torbę sportową?

Przenoszenie sprzętu na trening wymaga użycia odpowiedniej torby. Oczywiście możemy ograniczyć się do zwykłych siatek lub reklamówek, jednak w większości przypadków będzie to szalenie niewygodne. Warto więc zdecydować się na produkt dedykowany.

Oczywiście rodzajów toreb sportowych jest na rynku bardzo dużo, dlatego konieczne jest dobranie jej pod kątem uprawianej aktywności fizycznej. Jeżeli będziemy przenosić w niej wyłącznie odzież, obuwie i drobny sprzęt, spokojnie możemy celować w modele uniwersalne. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy pomieścić w niej rakietę tenisową, hantle czy też kij hokejowy. W takim przypadku warto rozglądać się za produktami specjalistycznymi.

Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj w końcu wybierzemy, wybór w większości przypadków wygląda bardzo podobnie. Sprawdzić należy bowiem następujące kwestie:

  • pojemność ? zazwyczaj podawana w litrach. Zawsze lepiej jest kupić torbę nieco zbyt dużą niż zbyt małą. Wolne miejsce zawsze możemy wykorzystać, dołączając do sprzętu treningowego napoje, jedzenie lub inne produkty. W przypadku niewielkiej torby nasze możliwości zostaną znacząco ograniczone. Oczywiście ostateczny wybór zależy od tego, jaki sport uprawiamy i co ze sobą zabieramy.

W przypadku podstawowego zestawu składającego się ze stronu, ręcznika, bidonu i kosmetyczki, wystarczająca okaże się torba o pojemności 20-30 litrów. Jeśli dołożymy do tego sprzęt, książki lub drobne zakupy, pojemność musi być większa. Na szczęście rynek pod tym względem jest bardzo zróżnicowany. Bez problemu znajdziemy torby 40-, 50-, 60-, a nawet 80-litrowe,

  • materiał ? warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Najtańsze roby wykonywane są zazwyczaj z cienkiego, niezabezpieczonego materiału sztucznego, który nie jest zbyt wytrzymały. W rezultacie, poszycie torby ulega rozerwaniu po kilku miesiącach użytkowania. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty odpowiednio wzmocnione przez rozerwaniem i wodoodporne,

  • wnętrze ? mowa o liczbie i rozplanowaniu wszystkich komór. Standardowe modele posiadają jedną, główną komorę, a także dwie kieszenie boczne. W większości przypadków okażą się one wystarczające, jednak w sytuacji, gdy przechowujemy kilka zróżnicowanych elementów wyposażenia, dobrym pomysłem okaże się zakup torby z wydzieloną kieszenią separacyjną lub dodatkowymi kieszenie na małe przedmioty (portfel, klucze, telefon etc.).

Co ważne, każda torba powinna mieć usztywniane wnętrze, dzięki któremu spód torby będzie stabilny i odporny na uszkodzenia,

  • zamki ? w przypadku torb słabej jakości psują się najczęściej. Zazwyczaj wystarczy mocniejsze szarpnięcie, by uległy zniszczeniu. Wszystko to sprawia, że należy zwrócić na nie uwagę ? powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału,

  • dodatki ? mogą być to nie tylko dodatkowe komory i kieszenie, ale na przykład specjalne, wzmacniane szwy, elementy odblaskowe czy chociażby wygodna opaska na ramię. Warto sprawdzić, czy posiada ona specjalną poduszkę lub inny miękki element, dzięki któremu noszenie torby na ramieniu okaże się wygodne. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas przenoszenia ciężkiego sprzętu ? niezabezpieczony pasek może wrzynać się w skórę i powodować otarcia.

Wpływ na ostateczny wybór może mieć również kolor i kształt torby. Na rynku znajdziemy modele okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a także o nieregularnych kształtach. Jeżeli chodzi o kolory, panuje tu ogromna swoboda wyboru.

Oczywiście w sklepie znajdziemy zarówno torby sportowe męskie, jak i żeńskie. Producenci przygotowują również modele przeznaczone dla dzieci. Wybór konkretnego produktu będzie zależny od naszych indywidualnych preferencji, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które zostały opisane powyżej.

Dodaj komentarz