Niewiele elementów bielizny budzi tyle emocji, co gorset. Panowie od wieków są ich zagorzałymi fanami, panie na ich widok nie zawsze wpadają w zachwyt. Skąd taka rozbieżność? Mężczyźni znają gorset jako obiekt do podziwiania, kobiety przez całe stulecia musiały go nosić.
Estetyczne narzędzie tortur
Niechęć do gorsetów, jaką można nieraz znaleźć w opisach literackich wiąże się z tym, że dawne modele były bardzo niewygodne. Obejmowały biust i talię w mocnym uścisku. Zaletą takiego zabiegu była prosta sylwetka kobiety, uniesiony biust i wysmuklone ciało. Niestety, zbyt mocny ucisk krępował narządy wewnętrzne, deformując je i nienaturalnie rozmieszczając w ograniczonej przez gorset talii. Gorset nie bez powodu był uważany za narzędzie tortur. Mocny zacisk był przyczyną krwotoków wewnętrznych i niewydolności oddechowej. Szczególnie szkodliwy wpływ miał na anatomię rozwijającego się ciała młodych kobiet.
Komfortowy fason bieliźniarski
Współczesne modele co prawda straciły na powszechnej popularności, ale za to stały się wygodniejsze. Nadal modelują sylwetkę, ale robią to znacznie subtelniej. Wciąż można nabyć modele korygujące sylwetkę, ale produkuje się je z bardzo elastycznej, mocno opinającej tkaniny. Gorsety najczęściej funkcjonują jako ozdobny element bielizny, zwłaszcza na romantyczny wieczór. Cieniutki materiał, z jakiego są szyte, nie pozostawia wiele wyobraźni. Zmysłowe prześwity, delikatne koronki wraz z pasem do pończoch dają efekt, któremu nie oprze się żaden mężczyzna.
Czy gorset zmniejsza talię?
Dawne modele miały na celu ukształtowanie sylwetki w kształcie klepsydry. Nawet te współcześnie szyte, niemalże od razu w pewnym zakresie modeluje sylwetkę. Talia rzeczywiście sprawia wrażenie węższej, biust wędruje lekko ku górze, a postawa się prostuje. Ten opis dotyczy głównie gorsetów odzieżowych, zakładanych pod ubranie lub jako wierzchnie okrycie. Są to modele ciaśniejsze, ale przyjazne dla kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Modele bieliźniane są na tyle delikatne, że nawet ich częste noszenie nie jest w stanie spowodować dyskomfortu. Zwłaszcza że niektóre egzemplarze nie mają żadnego elementu podtrzymującego biust.
Jak wybrać właściwy rozmiar gorsetu? Najlepiej postawić na model nieco większy, który można ewentualnie modyfikować w obrębie ramiączek. Zbyt ciasny gorset daje mniej estetyczny efekt i może być problematyczny, jeśli planujemy w nim zjeść kolację.