Co powoduje sarkoidozę?

Sarkoidoza jest chorobą zapalną, która atakuje jeden lub więcej narządów, ale najczęściej atakuje płuca i węzły chłonne. W wyniku zapalenia, w jednym lub więcej narządach ciała tworzą się nieprawidłowe grudki (zwane ziarniniakami). Te ziarniniaki mogą zmieniać normalną strukturę i prawdopodobnie funkcję dotkniętego organu (ów).

Co powoduje sarkoidozę?

Dokładna przyczyna sarkoidozy nie jest znana. Choroba może pojawić się nagle, a następnie zniknąć, lub może rozwijać się stopniowo i powodować objawy, które przychodzą i odchodzą na całe życie.

Badacze uważają, że choroba jest spowodowana nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną. (System obronny organizmu nie reaguje tak, jak powinien, na obcą substancję „intruza”). U zdrowej osoby zapalenie następuje, gdy komórki układu odpornościowego organizmu spotykają się, by zwalczać intruza w miejscu narządu lub tkanki. Jednak u osób z sarkoidozą komórki, które przychodzą do walki, zlepiają się w małe grudki zwane ziarniniakami.

Wciąż nie jest pewne, która obca substancja „wyzwala” nienormalną odpowiedź organizmu. Niektórzy badacze sugerują, że grzyby, wirusy lub bakterie są prawdopodobnie wyzwalaczami. W rzeczywistości przypadki sarkoidozy wystąpiły w grupach osób, które miały bliski kontakt ze sobą, a także z biorcami przeszczepów serca, płuc i szpiku kostnego. Ale jak dotąd żadne dane nie były w stanie przekonująco i konsekwentnie ustalić tego „zakaźnego” związku, jako przyczyny choroby. Jednak niektóre rodzaje bakterii pojawiły się ostatnio, jako potencjalni kandydaci i nadal są uważnie badani.

Czy sarkoidoza funkcjonuje w rodzinach?

Chociaż najnowsze badania wydają się wskazywać na genetyczną podatność na tę chorobę, potrzeba więcej badań, aby wyraźnie zidentyfikować i potwierdzić związane z tym geny. Jednak liczne raporty ujawniły przypadki rasowe / etniczne i rodzinne, w tym:

  • Irlandzcy imigranci w Londynie mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia sarkoidozy w porównaniu z miejscowymi londyńczykami.
  • Mieszkańcy Martyniki żyjący we Francji mają ośmiokrotnie większą szansę na rozwój choroby w porównaniu z rdzenną populacją francuską.
  • Afroamerykanie mierzą się z 4 do 17 razy większym ryzykiem zachorowania na tę chorobę w porównaniu z osobami rasy kaukaskiej.
  • W obrębie poszczególnych rodzin obecność choroby u krewnego pierwszego lub drugiego stopnia zwiększa ryzyko prawie pięciokrotnie.

Zidentyfikowano jeszcze inne rodzaje klastrów chorobowych, w tym klastry sezonowe i zawodowe. Naukowcy z Grecji, Hiszpanii i Japonii zgłosili grupowanie diagnoz sarkoidozy w miesiącach od marca do maja, od kwietnia do czerwca oraz od czerwca do lipca. W Stanach Zjednoczonych odnotowano wyższy odsetek przypadków sarkoidozy wśród pracowników służby zdrowia, żołnierzy marynarki wojennej i strażaków.

Więcej informacji: kliknij tutaj

Dodaj komentarz