Czy istnieje waga idealna? Jak sprawdzić, czy waga jest prawidłowa?

Nadwaga to poważny problem, z którym zmaga się coraz więcej osób w każdym wieku. Dotyka nas nie tylko ze względu na wygląd i dopadające nas kompleksy, ale również z powodów zdrowotnych. Osoby, które ważą za dużo, bardzo często szybko się męczą, a ich organy zmagają się z ogromnym obciążeniem. Są również narażone na rozwój wielu chorób.

Jak jednak sprawdzić, czy nie ważymy za dużo? Okazuje się, że istnieją skuteczne rozwiązania, dzięki którym możemy dowiedzieć się tego nie wychodząc z domu, całkowicie za darmo. Są nim kalkulatory wagi.

Odpowiednia masa ciała to gwarancja dobrego samopoczucia oraz wyglądu. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce dowiedzieć się, ile powinny ważyć. Kalkulatory wagi to nowoczesne narzędzie, które pozwala nam poznać ile kilogramów powinniśmy mieć, by cieszyć się dobrym zdrowiem i formą.

Kalkulatory wagi są bardzo prostym przelicznikiem, który bierze pod uwagę tylko dwie informacje na nasz temat – wzrost oraz płeć. Wyliczanie idealnej wagi ciała na podstawie wzrostu jest miarodajne, a jednocześnie szybkie. Nic więc dziwnego, że kalkulatory te cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku.

Różne wartości, różni autorzy

Mówiąc o kalkulatorach wagi, nie sposób nie wspomnieć o tym, że nad opracowaniem wyników pracowało wielu różnych autorów, biorąc pod uwagę różne wytyczne. Wśród osób pracujących nad tym zagadnieniem wymienić możemy między innymi autorów takich jak: Broca, Lorentz, czy Potton. Każdy z nich do wyliczenia idealnej wagi stworzył nieco inny wzór, dzięki czemu otrzymujemy rozbieżne wyniki. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że różnią one się między sobą nieznacznie – różnica wynosi maksymalnie kilka kilogramów.

Dlaczego warto brać pod uwagę kilka wyników?

Korzystając z kalkulatorów wagi warto postawić na takie, które pokazują nam wyniki obliczane na podstawie kilku różnych wzorów. Dlaczego? To bardzo proste. Tak naprawdę, nie istnieje jedna idealna waga dla osób o danym wzroście. Różnimy się między sobą budową kośćca, ilością tkanki tłuszczowej czy mięśni. Dlatego też ważne jest, aby nasza waga mieściła się pomiędzy wartością minimalną, a maksymalną w danym kalkulatorze. Jeśli tak jest, możemy przyjąć, że posiadamy odpowiednią masę ciała.

Gdzie znajdę kalkulatory wagi?

Dobre, intuicyjne w obsłudze kalkulatory wagi bez problemu znajdziemy w Internecie. Co więcej, na wielu stronach internetowych możemy z nich skorzystać zupełnie za darmo. Aby poznać, jaką wagę powinniśmy mieć, musimy podać jedynie swoją płeć oraz informacje o wzroście. Wiele kalkulatorów wagi podaje różne wyniki opracowane przez kilku autorów, co pozwala nam określić, czy mieścimy się w normie.

Podsumowując, nie istnieje idealna waga dla osoby o danym wzroście. W zależności od tego, jak jesteśmy zbudowani, może różnić się od siebie o kilka kilogramów. Dlatego też nie warto brać pod uwagę tylko jednego wyniku i podczas sprawdzania swojej wagi uwzględniać wyniki prezentowane przez różne kalkulatory wagi. Jeśli mieścimy się pomiędzy najniższą, a najwyższą wartością – nie ma powodu do niepokoju.

Dodaj komentarz