Czy spóźniający się okres zawsze oznacza ciążę?

Brak miesiączki w terminie… Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się to ciąża. Jednak bywa, że przyczyny spóźniającego się okresu mogą być zupełnie inne.

Zdrowy styl życia

Na zaburzenie miesiączkowania może wpłynąć zmiana stylu życia. Zwłaszcza dieta oraz intensywne ćwiczenia fizyczne. Drastyczne ograniczenie kalorii wpływa na poziom leptyny w kobiecym organizmie. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy poziom lepetyny spada organizm włącza swoisty tryb oszczędnościowy na gorsze czasy. Zatrzymuje się okres i jajeczkowanie. Wszystko powinno wrócić do normy, gdy tylko poprawimy nasze nawyki żywieniowe.

Intensywny wysiłek fizyczny również może zatrzymać miesiączkowanie. Organizm oszczędza kalorie. Menstruacja wiąże się też z utratą sporej ilości żelaza i czerwonych krwinek, a zmęczone ciało nie może sobie pozwolić na takie straty… Jak sobie z tym poradzić? Po prostu odpocznij, daj czas swojemu ciału na pełną regenerację.

Stresujące zmiany

Podróż może spowodować zaburzenie kobiecego cyklu. Zwłaszcza jeśli wybieramy się na prawdę daleko. Zmiana klimatu, strefy czasowej może spowodować, że nasz organizm zaczyna wariować. Zanim wszystko się unormuje może minąć kilka dni,

Równie silny wpływ na nasz organizm ma stres. Jeśli trwa bardzo długo prowadzi do zmęczenia. Zestresowany organizm przekierowuje wszystkie swoje siły na pracę mózgu i mięśni. Okres i sprawy kobiece przestają być aż taki istotne. Organizm skupia się na przetrwaniu najcięższych chwil.

Burza hormonów

Nie możemy zapominać, że cyklem miesiączkowym sterują hormony. Ich zaburzenia mogą wpłynąć na zaburzenia miesiączkowania. Aby dowiedzieć się jaki hormon nam szwankuje powinniśmy zrobić sobie odpowiednie badania krwi.

Tabletki antykoncepcyjne w założeniu mają regulować cykl miesiączkowy. Jednak gdy zostaną źle dobrane skutek może być całkowicie odmienny. Miesiączka może całkowicie zniknąć, gdy zmieniamy preparat lub gdy rezygnujemy z ich zażywania. W przypadku odstawania hormonów prawidłowy cykl powinien wrócić po dwóch – trzech miesiącach.

Zaburzenia cyklu mogą zwiastować nadchodzącą menopauzę. Aby spowolnić ten proces i nieco złagodzić nieprzyjemnie objawy powinnyśmy zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą bądź kurację fitoestrogenami ( hormonami roślinnymi). Kiedy zbliża się menopauza? Zazwyczaj około 50 roku życia. Najlepiej porozmawiajmy z mamą i babcią. Jeżeli nasza mama miała menopauzę w okolicach 45 roku życia, z dużym prawdopodobieństwem my zaczniemy przekwitać w tym samym czasie…

Niestety zdarza się, że kobiety zaczynają przekwitać w okolicach czterdziestki, a nawet wcześniej. W takim przypadku niezbędna jest szybka konsultacja ze specjalistą, aby powstrzymać ten stan chorobowy.

Dodaj komentarz