Czystek i jego pozytywny wpływ na organizm

Czystek jest ziołem, które wpływa pozytywnie na nasz organizm. Wielu ludzi na świecie pije z niego napar i dzięki temu cieszy się lepszym zdrowiem. Czym jest ta tajemnicza roślina i jakie jest jej działanie? Dlaczego warto zaufać naturze i zacząć pić herbatkę z czystka?

Czystek

Jest to popularne zioło z rodziny czystkowatych. Wykorzystywany w medycynie Europy od setek lat. Jego naturalnym miejscem występowania jest Kaukaz oraz kraje śródziemnomorskie. Jest znany z tego, że posiada dużą ilość polifenoli czyli silnych przeciwutleniaczy (to one są odpowiedzialne za „zdrowotne” działanie czerwonego wina).

Czym cechują się polifenole?

 • Neutralizują wolne rodniki (które przyczyniają się do powstawania wielu chorób w tym raka) ponieważ mają właściwości antyoksydacyjne.
 • Hamują wydzielanie przez organizm histaminy – jest to pomocne podczas alergii.
 • Toczą walkę z grzybami i drobnoustrojami.
 • Wspomagają działanie naszego układu odpornościowego.
 • Przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie.
 • Wzmacniają nas i dodają energii.
 • Przeciwdziałają tworzeniu się blaszek miażdżycowych.

Zalety herbatki

Powody, dla których warto pić herbatkę z czystka:

 1. Pozbycie się metali ciężkich z organizmu. Jeśli jesteśmy palaczami to szczególnie warto zwrócić uwagę na czystek ponieważ łatwo wiąże on kadm.
 2. Dobre lekarstwo na grypę gdyż czystek fenomenalnie radzi sobie w zwalczaniu drobnoustrojów.
 3. Ma dobre działanie antyalergiczne dzięki temu, że obniża poziom histaminy.
 4. Częste picie herbatki z czystka powoduje zmianę zapachu ciała. Jeśli ktoś ma z tego tytułu problemy, to może sięgnąć po naturalną pomoc.
 5. Dbanie o higienę jamy ustnej i białe zęby. Czystek jest polecany do płukania buzi ponieważ ma on działanie antybakteryjne a dodatkowo wybiela zęby.

Inne zastosowania

Czystka możemy także stosować na naszych czworonożnych przyjaciołach ponieważ jest on dobrą ochroną przeciwko kleszczom oraz pchłom. Pomocny będzie także podczas problemów ze skórą: pomaga na łupież i trądzik, Regularne picie naparu z czystka pomaga w boleriozie oraz w kleszczowym zapaleniu opon mózgowych.

Podsumowanie

Picie herbatki z czystka ma wiele zalet. Czy to usuwanie metali ciężkich z organizmu podczas rzucania palenia papierosów, czy leczenie przeziębienia – wszystko będzie łatwiejsze ze wsparciem parującego kubka naparu. Możemy wspomagać się podczas leczenia kleszczowego zapalenia opon mózgowych lub gdy mamy boleriozę. Jeśli nasz zapach ciała nam nie odpowiada, to czystek także okaże się pomocny. Pamiętajmy jednak, że picie czystka powinno być czynione z umiarem.

Dodaj komentarz