Dieta ketogeniczna jest jedną z najchętniej wybieranych diet przez osoby, które chciałyby się odchudzić. Wiążą się z nią jednak pewne wymagania – również w zakresie dozwolonej ilości posiłków, które można codziennie spożyć. W trakcie jej trwania przestrzegany musi być również specjalny keto jadłospis – nie wolno także zapominać o odpowiedniej suplementacji. Mimo wszystko gra jest warta świeczki, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że omawiana dieta jest nie tylko bardzo skuteczna, ale i stosunkowo szybka.
Dieta ketogeniczna – co wolno jeść, a czego nie?
Dieta keto opiera się przede wszystkim na wysokiej jakości nie przetworzonym mięsie, rybach i owocach morza. Jej celem jest wyeliminowanie z diety węglowodanów i zastąpienie ich przede wszystkim zdrowymi tłuszczami, zwłaszcza tymi nisko nasyconymi i nienasyconymi – a żywność taka idealnie się do tego celu nadaje. Spożywać zatem można piersi i udka z kurczaka czy indyka, wołowinę, schab, wątróbkę czy boczek. Z ryb i owoców morza jako posiłki na keto posłużą łosoś, tuńczyk, inne tłuste ryby oraz krewetki, homary czy małże
Aby ketoza byla skuteczna, dieta ta wyklucza sporą część spożywanych niemal na codzień owoców. Dominują przede wszystkim te zawierające dużą ilość zdrowego tłuszczu – awokado czy orzechy. Polecane są również jagody, truskawki oraz arbuz. Jeśli chodzi o warzywa, dobrym wyborem będą brokuły, szpinak, ogórki oraz pomidory.
Keto jadłospis wyklucza zaś choćby ziemniaki. Ponadto nie powinniśmy spożywać nabiału mogącego zawierać duże ilości węglowodanów – na przykład jogurtów owocowych czy kefiru. Kategorycznie powinniśmy unikać spożywania produktów zawierających skrobię, a także przetworzonych tłuszczów (o wiele lepszym wyborem będą np. oleje z awokado czy kokosa). Zabrania się także spożywania produktów zawierających choćby niewielką ilość cukru, w tym napoi.
Ile posiłków dziennie na keto diecie?
Tradycyjny jadłospis keto zakłada spożywanie trzech posiłków dziennie. Aby zminimalizować ryzyko powstania uczucia głodu, powinny one być także konsumowane o odpowiedniej porze. Zaleca się, by posiłki na keto, w szczególności obiad i kolację spożywać dość wcześnie. Ten pierwszy powinien być podany najpóźniej wczesnym popołudniem, zaś ostatni posiłek dnia – w porze obiadokolacji.
Oprócz tego, w razie pojawienia się uczucia głodu dopuszczalne są mniejsze posiłki na ketozie pod postacią zdrowych, zgodnych z zasadami diety przekąsek. Przekąskami mogą być – na przykład – garść owoców albo pestek, masło orzechowe, koktajle z mleczka kokosowego, czy też bogata w kakao czekolada.
Jadłospis na keto diecie
Jak wyglądają w związku z tym typowe posiłki na ketozie? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając poniżej krótką listę śniadań, obiadów i kolacji, które zazwyczaj spożywają osoby na takiej diecie. Zacznijmy od śniadań:
- omlet z szynką i papryką
- jajecznicę z bekonem i grzybami
- koktajl kokosowy z truskawkami i jagodami
- muffiny warzywne
Natomiast dania obiadowe zgodne z omawianą dietą to między innymi:
- kurczak z sałatą i serem feta w oliwie z oliwek
- wołowina po azjatycku smażona na oleju kokosowym z warzywami i orzechami
- sałatka z owoców morza, sera feta i pomidorów
- pieczony dorsz z kiszonymi ogórkami
Typowe dania na keto w formie kolacji to:
- klopsiki z warzywami
- kurczak nadziewany pomidorami, papryką i awokado
- kotlet z wołowiny podany z brokułem i parmezanem
- zupa krem z dyni