Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory?

Defibrylatory ? urządzenia medyczne stosowane w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i służące do przeprowadzania defibrylacji serca ? podlegają ciągłemu ulepszaniu i, w związku z tym, dają coraz więcej możliwości. Czym jest defibrylator HeartStart? Jakie funkcje posiada defibrylator FRX?

Polska jest krajem, w którym wdraża się Programy powszechnego dostępu do defibrylacji. Z tego powodu w miejscach dużych skupisk ludzkich umieszcza się aparaty AED. Urządzenia powinny się znaleźć w miejscach, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia wystąpiło choć raz w ciągu ostatnich 5 lat. Rozmieszczenie urządzeń powinno zaś umożliwić do nich dostęp w czasie nie dłuższym niż 2 minuty. Dlaczego?

Szybki dostęp do defibrylatora kluczem do uratowania życia poszkodowanego

Dostępność do defibrylatora jest istotna przede wszystkim z jednego powodu – w przypadku NZK kluczowa jest natychmiastowa pomoc. Dlaczego? Mózg człowieka może wytrzymać bez dopływu tlenu zaledwie od 3 do 5 minut. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany lub zgon. Defibrylacja przeprowadzona w czasie 3 minut od momentu zatrzymania pracy serca sprawia, że szanse na przeżycie poszkodowanego rosną aż do 75 proc.!

Ponadto, za rozpowszechnieniem defibrylatorów w miejscach publicznych przemawia fakt, że nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną zgonów w Europie występującą rocznie u około 700 tys. Europejczyków. Jedną także z głównych przyczyn zgonów w Polsce.

Jakie możliwości dają nowoczesne defibrylatory?

Defibrylator marki Philips HeartStart FRX ? oprócz łatwej obsługi, interaktywnej pomocy, czytelnych ikon ekranowych i wyraźnych poleceń głosowych ? mają także dodatkowe funkcje.

Jedną z nich jest bezpieczeństwo. HeartStart FRX został tak skonstruowany i zaprogramowany, by defibrylacja została wykonana tylko wtedy, gdy rytm serca pacjenta stanowi wskazanie do takiego działania. Niezawodny system kontroli jakości wyklucza bowiem błędy urządzenia.

Co więcej, defibrylator HeartStart FRx jest zasilany długowieczną baterią o pięcioletnim okresie przydatności i czterech latach żywotności. Podczas codziennych, automatycznych testów aparat sam weryfikuje obwody elektroniczne, stan baterii i elektrod, a migająca kontrolka w kolorze zielonym stanowi zapewnienie, że urządzenie jest gotowe do użycia. Szukasz defibrylatora AED? Znajdziesz go na stronie producenta Philips Healthcare: www.philips.pl/healthcare/product/HC861304/heartstart-frx-aed

AED od Philipsa jest także wyposażony w specjalne elektrody Smart Pads II przystosowane do pacjentów z różnych kategorii wiekowych. Dzięki temu można je stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Warto jednak pamiętać, że brak takiej funkcji nie jest przeciwwskazaniem do terapii dzieci i niemowląt.

AED Philips HeartStart FRx pozwala także na bezprzewodową łączność i zarządzanie danymi za pomocą komputerów. Możliwa jest więc transmisja informacji bez obawy o kompatybilność kabli i złącz. Aparat wyróżnia się także dużą odpornością na działanie wody, kurzu i uderzenia.

Dodaj komentarz