Kto powinien korzystać z glukometrów?

    Glukometry są to mobilne urządzenia, dzięki którym można między innymi dokonać pomiaru a także odczytu poziomu cukru we krwi włośniczkowej. Takie pomiary, które określane są na czczo, powinny wynosić następująco: 70 do 120 miligramów na decylitr albo 3,9 do 6,6  milimoli na litr. Warty uwagi jest fakt, iż dzięki glukometrom, osoby dotknięte chorobą cukrzycową mogą codziennie kontrolować swój poziom cukru. Glukometry powinny być także używane przez kobiety będące w ciąży, gdyż powinny one kontrolować swój stan zdrowia. Osoby, które przyjmują insulinę albo też doustne leki, które działają przeciwcukrzycowo także powinny korzystać z tych wyżej wymienionych urządzeń. Zdecydowanie, trzeba również z niego korzystać wówczas, jeśli dochodzi do wahań poziomu cukru we krwi.

Kiedy glukometr może pokazywać nieprawidłowy wynik?

            Osoby posiadające to wyżej wymienione urządzenie, powinny wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się do wykonania pomiaru krwi. Jest to bardzo ważne, gdyż małe niedopatrzenie może skutkować nieprawidłowym wynikiem. Błędne pomiary mogą mieć miejsce w niżej wymienionych sytuacjach:

  • używanie nieaktualnych, przeterminowanych pasków do badania,
  • duże stężenie witaminy C może zawyżyć wynik w urządzeniach optycznych,
  • niedostateczne wkłucie się może skutkować błędnym wynikiem,
  • mycie rąk środkiem dezynfekującym przed badaniem (np. alkoholem) może zaniżyć wynik badania.

Parametry glukometrów

             Ceny glukometrów wahają się mniej więcej od 40 złotych do 400 złotych, w zależności od konkretnego modelu oraz od jego parametrów. Przed zakupem glukometru, trzeba sprawdzić czy dane urządzenie ma odpowiednie rozmiary, czy wyświetlacz jest stosunkowo duży. W przypadku zakupu glukometru dla dziecka warto sprawdzić jak duża musi być wielkość próbki do poboru. Warto zakupić dla dziecka urządzenie, gdzie można będzie pobrać jedynie niewielką ilość krwi. Dziecko wtedy nie będzie się męczyło i nie będzie zrażone do kolejnych pomiarów. Modele glukometrów mogą być też wyposażone między innymi w funkcję automatycznego wysuwania paska. Jest to bardzo wygodna opcja. Warto również wiedzieć, iż najlepsze modele glukometrów posiadają również takie funkcje, jak na przykład:

  • komunikacja całkowicie bezprzewodowa,
  • możliwość zanotowania potrzebnych informacji podczas badania,
  • oświetlenie danego portu np. na paski testowe, dzięki czemu można robić pobranie w nocy,
  • specjalne znaczniki poszczególnych posiłków,
  • dostarczanie lekarzowi, wyników z badania, tuż po wykonaniu pomiaru.

Dodaj komentarz