Na czym polega usuwanie włókniaków

Włókniaki to niewielkie zmiany skórne, przypominające grudki. Są to co prawda zmiany o charakterze nowotworowym, jednak nie zagrażają one zdrowiu i życiu. Włókniaki nie powodują bólu, swędzenia, pieczenia czy dyskomfortu, dlatego w większości przypadków usuwane są ze względów estetycznych. Nowoczesne metody likwidacji włókniaków są bezbolesne i rzadko pozostawiają blizny.

Przyczyny pojawiania się włókniaków

Włókniaki można podzielić na dwa rodzaje: twarde i miękkie. Te pierwsze występują na kończynach i najczęściej są wynikiem urazów lub ukąszeń. Natomiast włókniaki miękkie pojawiają się na twarzy, szyi, plechach, pod pachami, w okolicach piersi, czyli w miejscach delikatnych lub narażonych na otarcia. Nowotwór tkanki łącznej skóry, jakim jest włókniak, ma najczęściej podłoże genetyczne, jednak niektóre choroby lub schorzenia mogą potęgować ryzyko pojawienia się zmian na ciele. Do tych schorzeń należą: cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne lub przebycie choroby Recklinghausena.

Metody usuwania włókniaków

Duże zmiany skórne są wycinane chirurgicznie. Przy pielęgnacji rany i regularnych zmianach opatrunków rzadko dochodzi do powikłań, a ślad po wycięciu znika w ciągu tygodnia. Dla małych zmian stosuje się usuwanie włókniaków elektrochirurgią, krioterapią lub metodą laserową.

Elektrochirurgia to zabieg bezbolesny i bardzo skuteczny w walce z włókniakami. Do zmiany skórnej przykłada się elektrodę w odpowiednim rozmiarze. Następnie emitowany prąd podgrzewa i ścina białko znajdujące się wewnątrz włókniaka. W ten sposób zmiana zostaje łatwo usunięta. Co ważne, elektrochirurgia nie narusza ciągłości skóry, dzięki czemu ryzyko pojawienia się krwawienia czy blizn jest znikome. Zabieg zazwyczaj nie wymaga znieczulenia miejscowego, chyba że mamy do czynienia z większymi zmianami skórnymi. Po usunięciu włókniaka na ciele pozostaje niewielki obrzęk, który znika tego samego dnia.

Metoda laserowa przypomina nieco zabieg elektrochirurgiczny. Wiązka światła laserowego podgrzewa włókniaka i odparowuje z niego wodę. Zabieg ten również jest bezkrwawy, ponieważ naczynia krwionośne i limfatyczne zostają zamknięte pod wpływem działania lasera. Znieczulenie stosuje się tylko przy większych zmianach. Laserowe usuwanie włókniaków można przeprowadzać nawet u dzieci. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest jednak ciąża i ewentualne infekcje bakteryjne i wirusowe w okolicach włókniaka.

Rzadziej stosowaną, ale równie skuteczną metodą jest krioterapia. Polega ona na wymrożeniu włókniaka ciekłym azotem. W efekcie zmiana zostaje oddzielona od reszty skóry i odpada po kilku dniach. U niektórych pacjentów, w tym czasie pojawia się bolący pęcherz. Metoda nie pozostawia jednak blizn i może być stosowana nawet u kobiet w ciąży oraz dzieci.

Usunięcie włókniaka to nieskomplikowany i najczęściej bezbolesny zabieg. Jego wykonanie jest tanie, a efekty można zauważyć tego samego dnia. Pozbycie się włókniaków jest ważne ze względów estetycznych, zwłaszcza gdy zmiany są widoczne i powodują dyskomfort psychiczny u posiadacza.

Więcej informacji znajdziecie na: https://febumed.pl/porady/327-Usuwanie-wlokniakow

Dodaj komentarz