Opuchnięta górna powieka

Niepokoisz się stanem swojego wzroku? Jakiś czas temu zauważyłeś, że na twojej powiece pojawiło się jakieś znamię, w postaci guzka? W tym artykule przedstawię ci jakiej dolegliwości najprawdopodobniej się nabawiłeś.

Czym jest gradówka?

Gradówką określa się zgrubienie powieki spowodowane przewlekłym stanem zapalnym gruczołu, który pełni funkcję poprzez którą natłuszcza brzegi powiek. Możliwe jest pomylenie gradówki z jęczmieniem. Guzek ten zazwyczaj nie boli, ale jednakże jego następstwa są poważne, więc jak najbardziej dolegliwość ta wymaga leczenia. Pojawia się ona na dolnej bądź górnej powiece i najczęściej przeradza się z jęczmienia w niebolesne zgrubienie.

Jakie są objawy gradówki?

Najczęstszymi oraz najbardziej powszechnymi objawami gradówki są:

  • zgrubienie usytuowane na górnej bądź dolnej powiece, które na szczęście, zazwyczaj bywa bezbolesne, zgrubienie objawia się w postaci białawego guzka, w taki sposób najłatwiej rozpoznać gradówkę
  • znaczny obrzęk powieki
  • podrażnienie oka
  • zaczerwienie skóry znajdującej się w okolicy guzka
  • skóra, która znajduje się nad guzkiem zazwyczaj jest przesuwalna

Przyczyny gradówki

Zazwyczaj przyczyną pojawienia się gradówki jest zablokowane ujście gruczołu tarczkowego. W ten sposób zalegająca w nim substancja powoduje stan zapalny przez co zwiększy się rozmiar guzka na powiece. Kolejnymi z możliwych powodów powstania danego zgrubienia na powiece są:

  • zakażenie bakteriami gronkowca
  • niewyleczony jęczmień zewnętrzny bardzo często się nawraca, więc to również powoduje powstanie gronkowca
  • nadczynność gruczołów tarczkowych

Warto wiedzieć, że znacznie podatne na gradówkę są osoby, które borykają się z łojotokowym zapaleniem skóry oraz trądzikiem różowatym. Bardziej  narażone są również osoby o niewyrównanej wadzie wzroku.

Leczenie

Należy wiedzieć, że gradówka bardzo często samoistnie ustępuje z powieki. Dzięki czemu niewymagane jest dalsze leczenie, a zmiany na skórze powinny zniknąć w ciągu upływu dwóch lat. Jednakże gdy guzek utrzymuje się na powiece ponad dwa tygodnie, oko boli (co w przypadku gradówki zazwyczaj jest niespotykane), a zaczerwienienie z dnia na dzień zwiększa się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Powszechnie stosowane leczenie polega na miejscowym aplikowaniu kropli do oczu bądź także maści zawierającej antybiotyk, która ma nieco silniejsze działanie oraz najczęściej skutkuje zahamowaniem infekcji.Jednakże kiedy zmiany nie ustępują po upłynięciu kilku miesięcy stosuje się leczenie kortykosteroidami, które najczęściej aplikuje się pod postacią kropli do oczu. Gdy zmiany na oku są wystarczająco dużych rozmiarów możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Dodaj komentarz