Schorzenia nowotworowe są jedną z trzech głównych przyczyn śmiertelności ludzi w XXI wieku. Wśród nich wiodą prym także choroby układu naczyniowo-ruchowego i oddechowego. Aby mieć szansę wyleczenia, należy jak najwcześniej poprawnie zdiagnozować chorobę, a wówczas szanse wyleczenia są bardzo wysokie, sięgające niekiedy nawet dziewięćdziesięciu parę procent. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i obserwowanie symptomów, jakie płyną z naszego ciała. O wszystkich niepokojących powinniśmy powiedzieć naszemu lekarzowi podczas wizyty, aby mógł oszacować, na ile jest to faktycznie niebezpieczne dla naszego zdrowia, a w przeciwnym wypadku po prostu uspokoi, że nie ma się czego obawiać.
Wróg kobiet
Bardzo specyficznym, bo dotyczącym zaledwie połowy ludzkości schorzeniem jest rak szyjki macicy. Naturalnie, jak w przypadku każdego nowotworu złośliwego, wykrycie go w stadium zaawansowanym daje niewielkie nadzieje na całkowite wyleczenie. Najczęściej na chorobę zapadają kobiety w okresie przedmenopauzalnym.
Jakie są alarmujące objawy mogące świadczyć o chorobie?
- Krwawienie w czasie miesiączkami, a czasami obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe albo krwawienie po stosunku to dość częste skargi słyszane od pacjentek borykających się z problemem. Jeżeli system badań profilaktycznych nie zawiedzie, bardzo często jest możliwość wykrycia choroby, kiedy jest ona bezobjawowa, to znaczy kiedy nie ma charakterystycznych cech. Wówczas szanse wyleczenia są największe.
- Niedrożność jelit
- Niewydolność nerek spowodowana zablokowaniem odpływu moczu. Te symptomy wiążą się już z zaawansowaną formą.
- Do rzadszych objawów należy ból w miednicy oraz cuchnąca wydzielina z pochwy.
Kiedy podejrzewa się przypadek zaawansowany, niezbędna jest biopsja, aby jednoznacznie postawić diagnozę. Wówczas nie wykonuje się badań cytologicznych.
Jakie są metody wykrywania nowotworu?
W diagnostyce onkologicznej wykorzystuje się szereg możliwości, jakie daje nam medycyna i rozwój nauki. Najczęstszym aparatem wykorzystywanym do badań jest klasyczna ultrasonografia, która jest w zupełności bezpieczna dla organizmu. Wykorzystywane są wówczas sondy podbrzuszne, dopochwowe. Czasami korzysta się jeszcze z ultrasonografii dopplerowskiej, radiologii konwencjonalnej oraz tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, które mogą dostarczyć wiele cennych informacji, takich jak wielkość i dokładna lokalizacja zmiany. Ponadto dokonuje się oceny węzłów chłonnych znajdujących się w okolicy, a także szuka ewentualnych nacieków i ocenia stan ogólny miednicy. Czasami wykorzystuje się środki kontrastowe dla uzyskania lepszej jakości obrazu, ale nie zawsze jest to konieczne. Pomocne jest to w przypadku oceny nacieku na perimetrium.