Czym jest skaza białkowa?
Skaza białkowa może, chociaż nie musi, być wstępem do atopowego zapalenia skóry. Uznaje się ją za alergię pokarmową. Rozpoznaje się ją na podstawie zmian skórnych. Pierwsze oznaki skazy białkowej można zaobserwować już u niemowląt. Dziecko ma nienaturalnie błyszczące policzki, często zaczerwienione. U dziecka starszego charakterystyczna jest sucha i łuszcząca się skóra. W zgięciach rąk i nóg, na małżowinach usznych występują czerwone plamy rozprzestrzeniające się na szyję, ręce, nogi i tułów.
Zmianom skórnym mogą towarzyszyć:
- kolki
- nadmierne ulewanie pokarmu
- nadpobudliwość dziecka
- problemy układu pokarmowego
Miejsca chorobowe swędzą więc dziecko jest niespokojne, nadpobudliwe, trudno je zająć zabawą.
Przyczyny skazy białkowej
Powszechnie uznaje się, że skaza białkowa jest wynikiem nietolerancji na mleko krowie, jednak może to być tylko jedna z przyczyn. Schemat powstawania skazy białkowej nie jest do końca rozpoznany. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną są względy genetyczne, skaza białkowa może, chociaż nie musi, być dziedziczna. Może się nigdy nie ujawnić a może powstać nawet po wpływem innych alergenów funkcjonujących w środowisku dziecka, mogą to być:
- pyłki
- roztocza
- kurz
- pierze
- sierść
Produkty, które mogą wywołać skazę białkową u dziecka, poza mlekiem krowim to:
- ryby
- mięso czerwone
- soja
- kakao
- czekolada
- białko kurze
- gluten
- cytrusy
- orzechy
- migdały
Jak leczyć skazę białkową?
W procesie leczenia skazy białkowej u dziecka należy wyeliminować zarówno jej przyczyny jak i jej objawy. Największą trudność sprawia rodzicom rozpoznanie produktów alergizujących. Sprawdzoną metodą jest prowadzenie dzienniczka i skrupulatne zapisywanie wszystkich produktów zjedzonych przez dziecko w ciągu dnia oraz opisanie ewentualnych objawów występujących po ich zjedzeniu. Po wytypowaniu produktów, które mogą przyczynić się do powstania alergii należy skonsultować się z lekarzem i razem z nim przeanalizować jednocześnie skutki dla całego organizmu wyłączenia określonych produktów z jadłospisu. Wyeliminowane produkty spożywcze powinny zostać zastąpione innymi, tak aby dziecka nie pozbawiać niezbędnych mu składników pokarmowych.
Gdy rodzice wraz z lekarzem ustalą wszelkie zamienniki, rodzice powinni skrupulatnie przestrzegać jadłospisu i być wyczulonym na składniki kupowanych półproduktów. Należy dokładnie czytać etykiety kupowanych produktów, tak by chronić dziecko przed niepożądanymi składnikami. Rozszerzanie dziennego jadłospisu, w przypadku małego dziecka, powinno być wykonywane powoli i stopniowo, aby dać sobie czas na obserwacje. Objawy alergii mogą bowiem wystąpić nawet kilka dni po zjedzeniu nieodpowiedniego produktu spożywczego. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, swoją dietę powinna również dostosować mama dziecka.