Terapia falami uderzeniowymi

Nazwa terapii pochodzi z języka angielskiego ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) ESWT i oznacza pozaustrojową falę uderzeniową. To bardzo efektywna metoda zabiegowa, która wykorzystuje energię mechaniczną fali infradźwiękowej. Fale są kierowane bezpośrednio na miejsce bólu i przyczyniają się do regeneracji chorych tkanek. Skutecznie leczą powstałe zmiany w ścięgnach, wiązadłach, torebkach stawowych oraz kościach i mięśniach.

Fala uderzeniowa ? pochodzenie i działanie

Fala uderzeniowa jest słyszalną wysokoenergetyczną falą dźwiękową, którą za pomocą impulsów kieruje się na chore miejsca. Początkowo zabiegi falami uderzeniowymi były stosowane do celów leczenia kamieni nerkowych. Dzięki rozbijaniu kamieni nerkowych, zauważono działanie przeciwbólowe na chore tkanki. Wówczas zaczęto używać fale uderzeniowe do leczenia urazów oraz schorzeń pochodzących z układu ruchowego. Metodę najczęściej stosuje się w rehabilitacji, medynie sportowej oraz estetycznej.

Fala uderzeniowa działa na chore miejsca i stymuluje tkanki prowadząc do rekonwalescencji. Dodatkowo poprawia metabolizm komórek tłuszczowych i krążenie krwi w organizmie ludzkim. Zwiększa produkcję kolagenu oraz regeneruje uszkodzoną tkankę całkowicie ją wyleczając.

Wskazania odnośnie korzystania z terapii falami uderzeniowymi

Terapia falami uderzeniowymi pomaga przywrócić pierwotny stan dla obolałych mięśni, ścięgien, wiązadeł i kości. Doskonale sprawdza się przy rehabilitacji stłuczonych kości oraz licznych urazów. Pomaga zwalczyć dolegliwości typu:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa, szyi i pleców
  • przewlekłe bóle barku, nadgarstka i biodra
  • przewlekłe bóle w okolicach śródstopia
  • zapalenie ścięgna rzepkowego
  • zapalenie ścięgien mięśni rotatorów
  • zapalenie ścięgna Achillesa
  • zapalenie przyczepów mięśniowych – zobacz na forum
  • mięśniowo-powięziowe punkty spustowe
  • ostroga piętowa
  • zapalenie powięzi podeszwowej stopy

Przeprowadzona terapia falami uderzeniowymi pozwala przyspieszyć mechanizmy odnowy komórkowej oraz tworzenia kostniny. Poprawia metabolizm oraz mikrokrążenie, dzięki tworzeniu nowych naczyń krwionośnych. Regeneruje chore tkanki i przyczynia się do wzrostu naczyń włosowatych oraz odżywia tkankę łączną. Zwiększa produkcję kolagenu, usuwa blizny i rozstępy. Metoda jest stosowana przy zwalczaniu cellulitu, doskonale wygładza i uelastycznia skórę ciała.

Oprócz wymienionych dolegliwości terapia może być stosowana przy innych schorzeniach układu ruchowego, więcej informacji znajdziecie na fala-uderzeniowa.warszawa.pl .

Przeciwwskazania odnośnie korzystania z terapii falami uderzeniowymi

Leczenie falami uderzeniowymi jest metodą nieinwazyjną i nie pozostawia skutków ubocznych. Jednak nie powinny korzystać z niej kobiety będące w ciąży lub w trakcie karmienia piersią. Po za tym ważne jest, aby unikały jej osoby z chorobami nowotworowymi, problemami z krążeniem, chorobami serca, przechodzącymi przez groźne infekcję, a także cierpiący na cukrzycę.

Jak powinna wyglądać terapia falami uderzeniowymi?

Pojedynczy zabieg trawa maksymalnie 10 minut, w zależności od rodzaju schorzenia. Poleca się przeprowadzanie całej terapii w przeciągu miesiąca. Najlepiej wykonywać 1 lub 2 zabiegi w tygodniu.

Według badań około 85% pacjentów już po 2 zabiegach odczuwa dużą redukcję bólu. Większość osób korzystających z zabiegów całkowicie pozbywa się stanów zapalnych i nie ma do czynienia z ich nawrotami przez najbliższe 12 miesięcy. Terapia falami uderzeniowymi eliminuje ból i przywraca pełną zdolność, przyczynia się do polepszenia jakości życia. W przypadku sportowców pozwala im na dalsze treningi i osiąganie sukcesów.

Dodaj komentarz